
Samson CH700 Studio Reference Headphones
$41.21 • View Prices • By Samson
Samson CH700 Studio Reference Headphones price in United States starts from $41.21.
- Share
$41.21
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- 20 Hz (Min) - 22 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 64 ohm Impedance
- 3.5mm, 6.35mm Connector Cord
Samson CH700 Studio Reference Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- 20 Hz (Min) - 22 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 64 ohm Impedance
- 3.5mm, 6.35mm Connector Cord
General
| Brand | Samson |
| Model | CH70 Studio Reference |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 498.96 g |
| Cord Length | 3 m |
| Cord Type | 3.5mm, 6.35mm Connector |
Sound Features
| Impedance | 64 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 22 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, 6.35mm Connector, User Manual |
| Inline Remote | No |
Warranty
| Warranty Type | Repair / Replacement |
Samson CH700 Studio Reference Headphones Price History
You can check the price history of Samson CH700 Studio Reference Headphones below. The current price is $3,900. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Soundcore P40i True Wireless Earbuds
EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Soundcore Liberty 5 True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Samsung Galaxy Buds 3 Pro vs Samsung Galaxy Buds 4
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










