





Realme Buds T310 True Wireless Earbuds
$21.38 • View Prices • By Realme
Realme Buds T310 True Wireless Earbuds price in United States starts from $21.38.
- Share
$21.38
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12.4 mm Driver
Realme Buds T310 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12.4 mm Driver
General
| Brand | Realme |
| Model | Buds T310 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad ENC mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP55 Rated, Power Indicator, Type-C Charging, 45ms Ultra Low Latency, Dual Device Connectivity, Realme Link App Controlled |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12.4 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Noise Reduction | 46dB-Hybrid Noise Cancellation |
| Other Features | 360° Spatial Audio Effect |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds with Charging Case, Charging Cable, Eartips, User Guide |
Power Features
| Battery Capacity | 480 mAh (Case), 58 mAh Per Earbud |
| Battery Life | 40 hours (With Case) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Realme Buds T310 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Realme Buds T310 True Wireless Earbuds below. The current price is $1,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
2 Comments Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Realme Buds T310 True Wireless Earbuds vs OnePlus Nord Buds 3
Realme Buds T310 True Wireless Earbuds vs OnePlus Nord Buds 3R True Wireless Earbuds
Realme Buds T310 True Wireless Earbuds vs OnePlus Nord Buds 3 Pro
Realme Buds T310 True Wireless Earbuds vs Realme Buds T200
Realme Buds T310 True Wireless Earbuds vs CMF Buds 2a
Realme Buds T310 True Wireless Earbuds vs OPPO Enco Buds 3 ProDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















