



Samsung Galaxy Buds 3 Pro
$134.99 • View Prices • By Samsung
Samsung Galaxy Buds 3 Pro is a Wireless ANC In the Ear TWS Earbuds. It offers up to 7 hours per earbud and 30 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung Galaxy Buds 3 Pro price in United States is $134.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 30 hours Battery Life with Case
Samsung Galaxy Buds 3 Pro Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 30 hours Battery Life with Case
General
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Buds 3 Pro |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 58.9 x 48.7 x 24.4 mm |
| Weight | 5.39 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 3 mic each earbuds |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Swipe & Pinch Control |
| Music Controls | Voice Command Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP57 Rated, USB Type-C Charging, Ambient Sound mode, Blade Light, Auto Switch, Samsung Find & Adaptive EQ Control via App |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Noise Reduction | Adaptive Noise Control |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | 2-way (Woofer + Tweeter) |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Charging Cable, Additional Eartips |
Power Features
| Battery Capacity | 515 mAh (Case), 53 mAh Per Earbud |
| Battery Life | 30 hours with Case (ANC Off) 7 hours (Earbuds with ANC Off) 26 hours with Case (ANC On) 6 hours (Earbuds with ANC On) |
Samsung Galaxy Buds 3 Pro Prices
6% (price dropped by $8 in one month)
Samsung Galaxy Buds 3 Pro Price History
You can check the price history of Samsung Galaxy Buds 3 Pro below. The current price is $134.99. Over the past month, there has been a decrease of $8 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)
Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro 2
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds
Samsung Galaxy Buds 2 Pro vs Bowers & Wilkins Pi6 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















