




Realme Buds T500 Pro
$29.25 • View Prices • By Realme
Realme Buds T500 Pro price in United States starts from $29.25.
- Share
$29.25
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.1
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 12.4 mm Driver
Realme Buds T500 Pro Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.1
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 12.4 mm Driver
General
| Brand | Realme |
| Model | Buds T500 Pro |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 4.5 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 6.1 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 6 mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP55 Rated, Type-C Charging, LED Battery Indicator, Simultaneous 3 Device Pairing, Live Translation supports, 45ms Low Latency, Realme’s Link app, Multiple EQ Modes, MindFlow Mode, Hi-Res Audio Drivers, LHDC 5.0 Transmission Up to 24bit/96kHz, Find My Earbuds |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Driver Unit | 12.4 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Active Noise Cancellation | Yes, 50dB-Ai Powered ANC |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Ear Tips (M Installed By Default) x 6, Lanyard x 1, Warranty and Safety Guide x 1 (EU,TR), User Guide x 1 |
Power Features
| Battery Capacity | 530 mAh (Case), 62 mAh Per Earbud |
| Battery | 10 min Charge= 10 hour of Playtime |
| Battery Life | 56 hours with Case (ANC Off) 13.5 hours (Earbuds with ANC Off) 33 hours with Case (ANC On) 8 hours (Earbuds with ANC On) |
| Charging Time | 2 hours (Case), 1 hour (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Realme Buds T500 Pro Price History
You can check the price history of Realme Buds T500 Pro below. The current price is $2,799. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Realme Buds T500 Pro vs Realme Buds Air 7
Realme Buds T500 Pro vs Realme Buds Air 8 True Wireless Earbuds
Realme Buds T500 Pro vs OnePlus Nord Buds 3 Pro
Realme Buds T500 Pro vs Realme Buds T310 True Wireless Earbuds
Realme Buds T500 Pro vs OnePlus Nord Buds 4 Pro
Realme Buds T500 Pro vs Realme Buds Air 7 ProDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















