




OnePlus Nord Buds 3R True Wireless Earbuds
$18.97 • View Prices • By OnePlus
OnePlus Nord Buds 3R True Wireless Earbuds price in United States starts from $18.97.
- Share
$18.97
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12.4 mm Driver
OnePlus Nord Buds 3R True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12.4 mm Driver
General
| Brand | OnePlus |
| Model | Nord Buds 3R |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP55 Rated, 47ms Low Latency Gaming Mode, Transparency mode, Type-C Charging, Dual-Device Connectivity, Google Fast Pair, AI Translation, Find My Earbuds |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12.4 mm |
| Driver Type | Titanium Coated Drivers |
| Noise Reduction | AI Call Noise Cancellation |
| Other Features | 3D Spatial Audio |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of TWS Earbuds, Charging Case, Type-C Charging Cable, User Guide, Additional Eartips, Safety and Warranty card |
| Other | Sound Master EQ with 3 Presets & 6-band Equalizer |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 8 hour of Playtime |
| Battery Life | 54 hours (With Case) 12 hours (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Brand Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
OnePlus Nord Buds 3R True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of OnePlus Nord Buds 3R True Wireless Earbuds below. The current price is $1,799. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Latest Updates
- Jan 15, 2026
- Fast charging delivers up to 8 hours playback from 10 minutes of charge.
- Nov 12, 2025
- Key specifications include 12.4mm drivers and dual-device connectivity.
- Sep 30, 2025
- Effective noise isolation and strong value under ₹2,000.
- Sep 28, 2025
- Bass-heavy sound profile with support for 3D spatial audio and customizable EQ.
- Sep 18, 2025
- Loud sound output and comfortable in-ear fit confirmed in budget segment.
- Aug 27, 2025
- Launched in India with 54-hour battery life for ₹1,599.
- Aug 25, 2025
- Introduces 12.4mm drivers, 47ms low latency, and IP55 rating at ₹1,799 launch price with introductory offer of ₹1,599.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

OnePlus Nord Buds 3R True Wireless Earbuds vs OnePlus Nord Buds 3
OnePlus Nord Buds 3R True Wireless Earbuds vs Realme Buds T310 True Wireless Earbuds
OnePlus Nord Buds 3R True Wireless Earbuds vs OPPO Enco Buds 3 Pro
OnePlus Nord Buds 3R True Wireless Earbuds vs Realme Buds T200
OnePlus Nord Buds 3R True Wireless Earbuds vs Realme Buds T200x
OnePlus Nord Buds 3R True Wireless Earbuds vs OnePlus Nord Buds 3 ProDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














