
Motorola Moto XT220 Wireless Headphone
$46.36 • View Prices • By Motorola
Motorola Moto XT220 Wireless Headphone price in United States starts from $46.36.
- Share
$46.36
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
Motorola Moto XT220 Wireless Headphone Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | Motorola |
| Model | Moto XT220 |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Controls | Volume +/- |
| Music Controls | Pause/Play |
| Switch between Call and Music | Yes |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Noise Reduction | Passive Noise Isolation |
Extra
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery Life | 24 hours |
| Charging Time | 2 hours |
Warranty
| Warranty Type | Repair / Replacement |
| Covered in Warranty | manufacturing defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Motorola Moto XT220 Wireless Headphone Price History
You can check the price history of Motorola Moto XT220 Wireless Headphone below. The current price is $4,388. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired Earphones
OnePlus Buds Pro 3 vs Sennheiser Momentum True Wireless 4 Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










