
Edifier Hecate G3 Max Wireless Gaming Headphones
$42.25 • Coming Soon • By Edifier
Edifier Hecate G3 Max Wireless Gaming Headphones price in United States starts from $42.25.
- Share
This is an Upcoming Headphone And Earphone.
Edifier Hecate G3 Max Wireless Gaming … is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Edifier Hecate G3 Max Wireless Gaming … is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 53 mm Driver
UPCOMING
Edifier Hecate G3 Max Wireless Gaming Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 53 mm Driver
General
| Brand | Edifier |
| Model | Hecate G3 Max |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 6.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | Button Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Customizable RGB Lighting, Multi Connectivity, Low Latency, Type-C Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) |
| Driver Unit | 53 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Noise Reduction | 65dB Signal-to-Noise Ratio |
| Other Features | THX Spatial Audio, Immersive 360° Sound, Low Distortion Audio, 7.1 Surround Sound |
Power Features
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Battery | 227 hours (Bluetooth), 137 hours (2.4GHz) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
boAt Immortal Series Headphones Price ListGaming Earbuds Price ListActive Noise Cancellation Headphones Price ListWireless Bluetooth Earbuds Price ListBest Edifier Headphones And Earphones Price ListEdifier Headphones And Earphones Between ₹2,000 and ₹5,000Curved Display Mobile Phones Price ListUpcoming OPPO Mobile Phones
Compared With

JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3
Google Pixel Buds A Series vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Soundcore Space One Wireless Headphones
Google Pixel Buds Pro 2 vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











