




Realme Buds T200x True Wireless Earbuds
$29.99 • View Prices • By Realme
Realme Buds T200x True Wireless Earbuds is a Wireless ANC In the Ear TWS Earbuds. It has a 12.4 mm Dynamic Bass Driver driver. It offers up to 7 hours per earbud and 48 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Sweat Proof, Water Resistant, Deep Bass and Call/Music Switch.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Realme Buds T200x True Wireless Earbuds price in United States is $29.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
Realme Buds T200x True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Realme |
| Model | Buds T200x |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 49 x 28 x 65 mm |
| Weight | 51 g (With Case) |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Controls |
| Music Controls | Play / Pause, Next Song |
| Call Controls | Answer / Hang Up, Reject Incoming Calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP55 Rated, Supports SBC and AAC Codecs, 45ms Low-Latency Game Mode, Google Fast Pair, USB-C Charging, Noise Mode Switching, Dual-Device Connectivity |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12.4 mm |
| Driver Type | Dynamic Bass Driver |
| Noise Reduction | Quad-Mic AI Deep Call Noise Cancellation |
| Active Noise Cancellation | Yes, Up to 25dB |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, 3 Additional Earmuffs/Eartips, User Manual, Warranty Card |
| Other Controls | Realme Link App |
Power Features
| Battery | 10 Mins Charge = 5 Hours of Playtime |
| Battery Life | 48 hours with Case (ANC Off) 7 hours (Earbuds with ANC Off) 30 hours with Case (ANC On) 5 hours (Earbuds with ANC On) |
| Charging Time | 2 hours (Case) |
| Stand-by Time | 24 hours |
Realme Buds T200x True Wireless Earbuds Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Realme Buds T200x True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Realme Buds T200x True Wireless Earbuds below. The current price is $29.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Apple AirPods Pro 2
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Beats Studio Buds Plus TWS Earbuds vs Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds
Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















