



OnePlus Nord Buds 2R True Wireless Earbuds
$18.96 • View Prices • By OnePlus
OnePlus Nord Buds 2R True Wireless Earbuds price in United States starts from $18.96.
- Share
$18.96
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
OnePlus Nord Buds 2R True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | OnePlus |
| Model | Nord Buds 2R |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Dual Mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP55 Rated, 94ms Low Latency, Transparency mode, Type-C Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12.4 mm |
| Driver Type | Titanium Dynamic |
| Noise Reduction | AI Noise Cancellation |
| Active Noise Cancellation | Yes, 25dB |
| Other Features | (Dolby + Dirac) Audio |
Extra
| Sales Package | TWS Earbuds x 1 pair, Charging Case, User Guide, Silicon Eartips x 3 (S, M, L), Safety and Warranty card, Type-C charging cable, Nord emoji sticker |
Power Features
| Battery Capacity | 480 mAh (Case), 41 mAh Per Earbud |
| Battery | Lithium Ion |
| Battery Life | 38 hours with Case (ANC Off) 8 hours (Earbuds with ANC Off) 27 hours with Case (ANC On) 5 hours (Earbuds with ANC On) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case), 1 hour (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Brand Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
OnePlus Nord Buds 2R True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of OnePlus Nord Buds 2R True Wireless Earbuds below. The current price is $1,799. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
3 Comments Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

OnePlus Nord Buds 2R True Wireless Earbuds vs OnePlus Nord Buds 3R True Wireless Earbuds
OnePlus Nord Buds 2R True Wireless Earbuds vs OnePlus Nord Buds 3
OnePlus Nord Buds 2R True Wireless Earbuds vs Realme Buds T310 True Wireless Earbuds
OnePlus Nord Buds 2R True Wireless Earbuds vs OnePlus Nord Buds 2 True Wireless Earbuds
OnePlus Nord Buds 2R True Wireless Earbuds vs OnePlus Nord Buds 3 Pro
OnePlus Nord Buds 2R True Wireless Earbuds vs OnePlus Buds 3 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













