



Noise Aura Buds True Wireless Earbuds
$15.82 • View Prices • By Noise
Noise Aura Buds True Wireless Earbuds price in United States starts from $15.82.
- Share
$15.82
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12 mm Driver
Noise Aura Buds True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12 mm Driver
General
| Brand | Noise |
| Model | Aura Buds |
| Country of Origin | China |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 55 x 23 x 55 mm |
| Weight | 34.1 g (With Case), 4 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad Mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch |
| Music Controls | Volume, Music, Call control feature on both earbuds, Siri and Google Assistant |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, 50ms Low Latency, HyperSynC, Type-C Charging, Dual Pairing, SBC & AAC Codec, Dual Device Pairing |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Charging Cable, User Manual, Warranty Card |
Power Features
| Battery | InstaCharge (10 min Charge= 150 min Playtime) |
| Battery Life | 60 hours (With Case) 8 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case), 45 min (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical and Water Damages |
Noise Aura Buds True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Noise Aura Buds True Wireless Earbuds below. The current price is $1,499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Noise Aura Buds True Wireless Earbuds vs GoBoult Z40 V2.0 True Wireless Earbuds
Noise Aura Buds True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 141 ANC True Wireless Earbuds
Noise Aura Buds True Wireless Earbuds vs Realme Buds T310 True Wireless Earbuds
Noise Aura Buds True Wireless Earbuds vs Noise Buds VS102 Elite True Wireless Earbuds
Noise Aura Buds True Wireless Earbuds vs Realme Buds T200x
Noise Aura Buds True Wireless Earbuds vs Noise Buds Uno True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













