

Blaupunkt BTW01 True Wireless Earbuds
$42.1 • View Prices • By Blaupunkt
Blaupunkt BTW01 True Wireless Earbuds price in United States starts from $42.1.
- Share
$42.1
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- 6 mm Driver
- 30 hours Battery Life with Case
Blaupunkt BTW01 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- 6 mm Driver
- 30 hours Battery Life with Case
General
| Brand | Blaupunkt |
| Model | BTW01 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 5.5 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, LED Indicator |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Driver Unit | 6 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Charging Cable, Additional Eartips, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
| Magnet Type | Neodymium |
Power Features
| Battery Capacity | 590 mAh (Case), 75 mAh Per Earbud |
| Battery Life | 30 hours (With Case) 6 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
| Stand-by Time | 168 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Blaupunkt BTW01 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Blaupunkt BTW01 True Wireless Earbuds below. The current price is $3,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
Bose Ultra Open True Wireless Earbuds vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Soundcore Space One Wireless Headphones
Soundcore Space One Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Soundcore Liberty 5 True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











