





Sony BURANO 8K Digital Motion Picture Camera
$40,327.41 • Coming Soon • By Sony
Sony BURANO 8K Digital Motion Picture Camera price in United States starts from $40,327.41.
- Share
This is an Upcoming Camera.
Sony BURANO 8K Digital Motion Picture … is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Sony BURANO 8K Digital Motion Picture … is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Professional Video
- 41.9 MP Camera
- 8K Video Recording
- Full Frame CMOS Sensor
- 3.5 in, 2.8M dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/8000 to 1 Second Max Shutter Speed
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
UPCOMING
Sony BURANO 8K Digital Motion Picture Camera Specs
Group: $3,500,000 to $4,000,000
- Professional Video
- 41.9 MP Camera
- 8K Video Recording
- Full Frame CMOS Sensor
- 3.5 in, 2.8M dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/8000 to 1 Second Max Shutter Speed
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
General
| Brand | Sony |
| Type | Professional Video |
| Model | BURANO |
Design and Body
| Dimensions | 145.7 x 142.5 x 218.1 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Material | Magnesium Alloy |
Sensor
| Type | CMOS |
| Size | Full Frame (35.9 x 24 mm) |
Lens
| Lens Mount | ARRI PL with Included Adapter Sony E |
| Auto Focus | Yes |
| Manual Focus | Yes |
| Digital Zoom | Yes |
Display & ViewFinder
| Display | LCD |
| Touch | Yes |
| Display Size | 3.5 in |
| Display Resolution | 2.8M dots |
| Articulating Display | Yes |
| View Finder | Yes, Removable Electronic |
Photography Features
| Face Detection | Yes |
| Macro Mode | Yes |
| HDR Shooting Mode | Yes |
| Extra Features | Netflix Approved |
Exposure & Shutter
| ISO | ISO 800/3200 (Cine EI mode, D55 Light source) |
| Shutter Type | Electronic Rolling Shutter |
| Max Shutter Speed | 1/8000 to 1 Second |
| Exposure Lock | Yes |
Image
| Camera Resolution | 41.9 MP |
| White Balancing | 2000 to 15,000K |
| Image Stabilizer | Yes, Sensor-Shift, 5-Axis |
Video
| Video Recording | 8632 x 4856 @ 30p / 25p / 24p, X-OCN LT 8632 x 4552 @ 30p / 25p / 24p, X-OCN LT 8192 x 4320 @ 30p / 25p / 24p, XAVC H-I HQ / XAVC H-I SQ 7680 x 4320 @ 30p / 25p / 24p, XAVC H-I HQ / XAVC H-I SQ / XAVC H-L 6052 x 3404 @ 60p / 50p / 30p / 25p / 24p, X-OCN LT 5760 x 3240 @ 60p / 50p / 30p / 25p / 24p, X-OCN LT 6052 x 3192 @ 60p / 50p / 30p / 25p / 24p, X-OCN LT 5760 x 3036 @ 60p / 50p / 30p / 25p / 24p, X-OCN LT 4096 x 2160 @ 120p/ 100p / 60p / 50p / 30p / 25p / 24p, X-OCN LT 4096 x 2160 @ 60p / 50p / 30p / 25p / 24p, XAVC 3840 x 2160 @ 60p / 50p / 30p / 25p / 24p, XAVC 1920 x 1080 @ 60p / 50p / 30p / 25p / 24p, XAVC |
| Audio Formats | 4-Channel 24-Bit 48 kHz LPCM Audio |
| Slow Motion Support | Yes |
Connectivity
| Wi-Fi | 2.4 / 5 GHz |
| Wi-Fi Version | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | No |
| USB Port | Yes |
| USB Port Type | USB-C |
| HDMI | Yes |
| Built-in Microphone | Mono |
| Microphone Port | Yes |
| Headphone Port | Yes |
| Connectivity Features | 1x BNC (12G-SDI) Output 1x BNC (3G-SDI) Output 1x XLR 4-Pin (11 to 17VDC) Input 1x RJ45 (Ethernet) |
Features
| Accessory Shoe | Yes |
| Tripod Socket | Yes |
| Additional Features | Netflix Approved |
Memory
| Upgradable Memory | Yes |
| Number of Memory Card Slots | 2 |
| Memory Card Types | SD, SDHC, SDXC |
Battery & Power
| Battery Type | V-Mount |
Warranty
| Warranty | Yes |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7 IV 33MP Mirrorless Camera (Body Only)
Fujifilm X-T30 II 26MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera (Body Only)
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Kodak Step 10MP Instant Camera vs Fujifilm Instax Mini 12 Instant CameraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















