



Canon EOS R100 Mirrorless Camera with 18-45mm Lens
$479 • View Prices • By Canon
Canon EOS R100 Mirrorless Camera with 18-45mm Lens is a 24 MP Mirrorless Camera. It has an APS-C CMOS sensor. It can record up to 4K videos. It features 18-45mm focal length, F4.5-6.3 aperture. Notable features include Wi-Fi, Bluetooth, Viewfinder and Self-Timer.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Canon EOS R100 Mirrorless Camera with 18-45mm Lens price in United States is $479. The lowest price is available at Walmart.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Variants
Body Only$459
Features
- Mirrorless
- 24 MP Camera
- 4K Video Recording
- APS-C CMOS Sensor
- 3 in, 1M dots, LCD Display
- 1/4000 sec Max Shutter Speed
- F4.5-6.3 Lens
- Wi-Fi, HDMI
Canon EOS R100 Mirrorless Camera with 18-45mm Lens Specs
Group: $400 to $600
- Mirrorless
- 24 MP Camera
- 4K Video Recording
- APS-C CMOS Sensor
- 3 in, 1M dots, LCD Display
- 1/4000 sec Max Shutter Speed
- F4.5-6.3 Lens
- Wi-Fi, HDMI
General
| Brand | Canon |
| Type | Mirrorless |
| Model | R100 |
Design and Body
| Dimensions | 69 x 85.5 x 68.8 mm |
| Weight | 356 g |
Sensor
| Type | CMOS |
| Size | APS-C (22.3 x 14.9 mm) |
Lens
| Lens Mount | Canon RF |
| Focal Length | 18-45mm |
| Aperture | F4.5-6.3 |
| Auto Focus | Yes |
| Auto Focus Type | Contrast Detect (sensor), Phase Detect, Multi-area, Center, Selective single-point, Tracking, Single, Continuous, Face Detection, Live View |
| Manual Focus | Yes |
Display & ViewFinder
| Display | LCD |
| Touch | No |
| Display Size | 3 in |
| Display Resolution | 1M dots |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| View Finder | 100%, Electronic |
Photography Features
| Metering | Multi, Center-weighted, Spot, Partial |
| Continous Shots | Up to 6.5 fps at Maximum Resolution for up to 100 Frames (JPEG) / 6 Frames (Raw) |
| Self Timer | 2/10-Second Delay |
| External Flash | Yes |
Exposure & Shutter
| ISO | 100 to 12,800 (Extended: 100 to 25,600) |
| Max Shutter Speed | 1/4000 sec |
| Exposure Modes | Yes |
Image
| Camera Resolution | 24 MP |
| White Balancing | Auto, Cloudy, Color Temperature, Custom, Daylight, Flash, Fluorescent (White), Shade, Tungsten |
| Image Stabilizer | No |
| Image Formats | C-RAW, JPEG, Raw |
Video
| Video Recording | 4K @ 24 fps UHD 1080p @ 24/30/50/60 fps FHD 720p @ 60 fps HD |
| Video Formats | MPEG-4, H.264 |
Connectivity
| Wi-Fi | 2.4 GHz Wi-Fi (802.11b/g) |
| Bluetooth | Yes |
| USB Port | Yes |
| USB Port Type | USB-C |
| HDMI | HDMI micro |
| Built-in Microphone | Stereo |
| Remote Control | Yes (via Smartphone, via BR-E1 remote controller) |
Battery & Power
| Battery Type | Battery Pack |
| Battery Model | Canon LP-E17 battery pack |
Canon EOS R100 Mirrorless Camera with 18-45mm Lens Prices
14% (price dropped by $65 in one month)
Canon EOS R100 Mirrorless Camera with 18-45mm Lens Price History
You can check the price history of Canon EOS R100 Mirrorless Camera with 18-45mm Lens below. The current price is $479. Over the past month, there has been a decrease of $65 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Kodak Step 10MP Instant Camera vs Fujifilm Instax Mini 12 Instant Camera
Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7 IV 33MP Mirrorless Camera (Body Only)
Fujifilm X-T30 II 26MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera (Body Only)
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Sony a7R V Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7R VI Mirrorless Camera (Body Only)
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm LensDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















