




Sony Cybershot DSC-HX9V 16.2 MP Point & Shoot Camera
$147.59 • Coming Soon • By Sony
Sony Cybershot DSC-HX9V 16.2 MP Point & Shoot Camera price in United States starts from $147.59.
- Share
This is an Upcoming Camera.
Sony Cybershot DSC-HX9V 16.2 MP Point … is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Sony Cybershot DSC-HX9V 16.2 MP Point … is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Point & Shoot
- 16 MP Camera
- Full HD Video Recording
- 1/2.3 inch Exmor R CMOS Sensor
- 3 in, 921k dots, LCD Display
- iAuto (2(5.08 cms) - 1/1600) / Program Auto (1(2.54 cms) - 1/1600) / Manual (30(76.2 cms…
- 16x Zoom, f/3.3-8.0 Lens
- Wi-Fi, HDMI
UPCOMING
Sony Cybershot DSC-HX9V 16.2 MP Point & Shoot Camera Specs
Group: $12,500 to $17,500
- Point & Shoot
- 16 MP Camera
- Full HD Video Recording
- 1/2.3 inch Exmor R CMOS Sensor
- 3 in, 921k dots, LCD Display
- iAuto (2(5.08 cms) - 1/1600) / Program Auto (1(2.54 cms) - 1/1600) / Manual (30(76.2 cms…
- 16x Zoom, f/3.3-8.0 Lens
- Wi-Fi, HDMI
General
| Brand | Sony |
| Model | Cybershot DSC-HX9V |
| Type | Point & Shoot |
| Sales Package | Wrist Strap, USB Charger, Power Cord, User Manual, Application Software, USB Cable, Camera, HDMI cable, Battery |
Design and Body
| Dimensions | 104.8 x 59 x 33.9 mm |
| Weight | 245 g |
Sensor
| Type | Exmor R CMOS Sensor |
| Size | 1/2.3 inch |
| Image Processor | BIONZ |
Lens
| Lens Type | Sony G Lens |
| Focal Length | 26-416mm |
| Aperture | f/3.3-8.0 |
| Auto Focus | Contrast Detect (sensor), Multi-area, Single, Live View |
| Manual Focus | Yes |
| Optical Zoom | 16x |
| Digital Zoom | 64x |
Display & ViewFinder
| Display | LCD |
| Touch | No |
| Display Size | 3 in |
| Display Resolution | 921k dots |
| View Finder | No |
Photography Features
| Face Detection | Yes |
| Metering | Multi, Center-weighted, Spot |
| Continous Shots | 10.0 fps |
| Self Timer | 10sec / 2sec / Off / Portrait 1 / Portrait 2 |
| Inbuilt Flash | Yes |
| Flash Range | ISO Auto: 0.25 - 5.6m (W) / Approx. 1.2 - 3.0m (T), ISO3200: up to 7.9m (W) / 4.4m (T) |
| External Flash | No |
| Flash Modes | Auto, Flash On, Flash Off, Slow Synchro |
| Red Eye | Yes |
Exposure & Shutter
| ISO | Auto / 100 / 200 / 400 / 800 / 1600 / 3200 |
| Max Shutter Speed | iAuto (2(5.08 cms) - 1/1600) / Program Auto (1(2.54 cms) - 1/1600) / Manual (30(76.2 cms) - 1/1600) |
| Exposure Modes | Yes |
| Exposure Compensation | + / - 2.0EV, 1/3EV Step |
Image
| Camera Resolution | 16 MP |
| White Balancing | Auto / Daylight / Cloudy / Fluorescent / Incandescent / Flash / One Push, One Push Set / White Balance Sift |
| Image Stabilizer | Yes, Optical |
| Image Formats | JPEG |
Video
| Video Recording | 1080p @ 60 fps 1440 x 1080 @ 30 fps 720p @ 30 fps HD 480p @ 30 fps |
| Video Formats | MPEG-4, AVCHD |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| USB Port | Yes |
| USB Port Type | USB 2.0 (480 Mbit/sec) |
| HDMI | Yes |
| HDMI Type | Micro |
| Built-in Microphone | Stereo |
| Remote Control | No |
Features
| Additional Features | Memory Card (Class 4) |
Battery & Power
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Battery Model | NP-BG1 |
| USB Charging | Yes |
Warranty
| Warranty | 2 years, Yes |
Discuss
2 Comments Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Sony Cybershot DSC-HX9V 16.2 MP Point & Shoot Camera vs SJCAM ZV200 5K 80MP Digital Camera
Sony Cybershot DSC-HX9V 16.2 MP Point & Shoot Camera vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with XC 15-45mm F/3.5-5.6 Lens
Sony Cybershot DSC-HX9V 16.2 MP Point & Shoot Camera vs Canon EOS R100 24MP Mirrorless Camera with RF-S18-45mm F/4.5-6.3 IS STM Lens
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Sony a7R V Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7R VI Mirrorless Camera (Body Only)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















