
DJI Action 2 Sports and Action Camera
$158.25 • View Prices • By dji
DJI Action 2 Sports and Action Camera price in United States starts from $158.25.
- Share
$158.25
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Sports and Action Camera
- 12 MP Camera
- 4K Video Recording
- 1/1.7 inch CMOS Sensor
- 1.76 in, 446×424, LCD, Touch Screen Display
- f/2.8 Lens
- Wi-Fi
- LiPo 1S 580 mAh
DJI Action 2 Sports and Action Camera Specs
Group: $12,500 to $17,500
- Sports and Action Camera
- 12 MP Camera
- 4K Video Recording
- 1/1.7 inch CMOS Sensor
- 1.76 in, 446×424, LCD, Touch Screen Display
- f/2.8 Lens
- Wi-Fi
- LiPo 1S 580 mAh
General
| Brand | dji |
| Model | Action 2 |
| Type | Sports and Action Camera |
| Series | Osmo |
| Sales Package | 1 Camera, Front Touchscreen Module, Magnetic Lanyard, Magnetic Ball Joint Adapter Mount, Magnetic Adapter Mount, Power Cable |
Design and Body
| Weight | 56 g |
Sensor
| Type | CMOS |
| Size | 1/1.7 inch |
Lens
| Lens Type | FOV: 155° |
| Aperture | f/2.8 |
| Digital Zoom | Yes |
Display & ViewFinder
| Display | LCD |
| Touch | Yes |
| Display Size | 1.76 in |
| Display Resolution | 446×424 |
Photography Features
| HDR Shooting Mode | Yes |
| Burst Mode | Yes |
Exposure & Shutter
| ISO | Photo: 100-6400, Video: 100-6400 |
| Shutter Type | Auto |
Image
| Camera Resolution | 12 MP |
| Image Stabilizer | Yes, RockSteady 2.0+HorizonSteady |
| Image Formats | JPEG / RAW |
Video
| Video Recording | 4K @ 120 fps UHD 2K 1080p |
| Video Formats | MP4 (H.264 / HEVC) |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| USB Port | USB Type-C |
Features
| Additional Features | Waterproof |
Memory
| Upgradable Memory | Yes, upto 256 MB |
Battery & Power
| Battery Type | LiPo 1S |
| Battery Capacity | 580 mAh |
Warranty
| Warranty | 1 year, Yes |
| Warranty Covered | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Any Other than Manufacturing Defects |
DJI Action 2 Sports and Action Camera Price History
You can check the price history of DJI Action 2 Sports and Action Camera below. The current price is $14,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

DJI Action 2 Sports and Action Camera vs DJI Osmo Action 4 Sports and Action Camera
DJI Action 2 Sports and Action Camera vs Sony Alpha ILCE-6400 Mirrorless Camera with 16-50mm F/3.5-5.6 OSS II Lens
DJI Action 2 Sports and Action Camera vs GoPro HERO10 23MP Sports & Action Camera
DJI Action 2 Sports and Action Camera vs Digitek GoCam Dac 101 Sports & Action Camera
DJI Action 2 Sports and Action Camera vs DJI Action 2 Dual Screen Sports & Action Camera
Kodak Step 10MP Instant Camera vs Fujifilm Instax Mini 12 Instant CameraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










