



Sony a7 III 24.2MP Mirrorless Camera with FE 28-70mm F/3.5-5.6 OSS & E 90mm F2.8 Macro G OSS Lens
$2,127.5 • Out Of Stock • By Sony
Sony a7 III 24.2MP Mirrorless Camera with FE 28-70mm F/3.5-5.6 OSS & E 90mm F2.8 Macro G OSS Lens price in United States starts from $2,127.5.
- Share
This Camera is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$2,127.5
Search
Features
- Mirrorless
- 24 MP Camera
- 4K Video Recording
- Full Frame BSI-CMOS Sensor
- 3 in, 921.6k dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/8000 sec Max Shutter Speed
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
OUT OF STOCK
Sony a7 III 24.2MP Mirrorless Camera with FE 28-70mm F/3.5-5.6… Specs
Group: $175,000 to $225,000
- Mirrorless
- 24 MP Camera
- 4K Video Recording
- Full Frame BSI-CMOS Sensor
- 3 in, 921.6k dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/8000 sec Max Shutter Speed
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
General
| Brand | Sony |
| Type | Mirrorless |
| Series | Alpha |
| Model | a7 III |
Design and Body
| Dimensions | 127 x 95.6 x 73.7 mm |
| Weight | 650 g |
Sensor
| Type | BSI-CMOS |
| Size | Full Frame (35.8 x 23.8 mm) |
Lens
| Lens Type | Zoom |
| Lens Mount | Sony E |
| Focal Length | 28-70mm, 90mm |
| AF Points | 693 Points |
| Auto Focus | Yes |
| Auto Focus Type | Contrast Detect (sensor), Phase Detect, Multi-area, Center, Selective single-point, Tracking, Single, Continuous, Touch, Face Detection, Live View |
| Touch Focus | Yes |
| Manual Focus | Yes |
| Digital Zoom | 4x |
Display & ViewFinder
| Display | LCD |
| Touch | Yes |
| Display Size | 3 in |
| Display Resolution | 921.6k dots |
| View Finder | 100%, Electronic, 0.78× Magnification |
Photography Features
| Metering | Multi, Center-weighted, Highlight-weighted, Average, Spot |
| HDR Shooting Mode | Yes |
| Burst Mode | Yes, MaxBurst:10 fps |
| Continous Shots | 10.0 fps |
| Self Timer | Yes (2 or 10 sec; continuous (3 or 5 exposures)) |
| Inbuilt Flash | No |
| External Flash | Yes (via Multi Interface shoe) |
Exposure & Shutter
| ISO | Auto, 100-51200 |
| Max Shutter Speed | 1/8000 sec |
| Exposure Modes | Yes |
| Exposure Lock | Yes |
Image
| Camera Resolution | 24 MP |
| White Balancing | Auto, Cloudy, Color Temperature, Color Temperature Filter, Custom, Daylight, Flash, Fluorescent (Cool White), Fluorescent (Daylight), Fluorescent (Warm White), Incandescent, Shade, Underwater |
| Image Stabilizer | Yes, Sensor-Shift, 5-Axis |
| Image Formats | JPEG, RAW |
Video
| Video Recording | 4K @ 24/30 fps UHD 1080p @ 120/24/30/60 fps FHD |
| Video Formats | MPEG-4, AVCHD, XAVC S, H.264 |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB Port | Yes |
| USB Port Type | USB-C |
| HDMI | micro HDMI |
| Built-in Microphone | Stereo |
| Remote Control | Yes (wired) |
Features
| Accessory Shoe | Yes |
| Tripod Socket | Yes |
| Delete Function | Yes |
Battery & Power
| Battery Type | Battery Pack |
| Battery Capacity | 2280 mAh |
| Battery Model | NP-FZ100 lithium-ion battery and charger |
Warranty
| Warranty | 2 years, Yes |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Sony a7 III 24.2MP Mirrorless Camera with FE 28-70mm F/3.5-5.6 OSS & E 90mm F2.8 Macro G OSS Lens vs Sony a7 IV 33MP Mirrorless Camera (Body Only)
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Kodak Step 10MP Instant Camera vs Fujifilm Instax Mini 12 Instant Camera
Fujifilm X-T30 II 26MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera (Body Only)
Sony a7R V Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7R VI Mirrorless Camera (Body Only)
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm LensDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













