
Polaroid IS326 16.1MP Digital Camera
$102.41 • Out Of Stock • By Polaroid
Polaroid IS326 16.1MP Digital Camera price in United States starts from $102.41.
- Share
This Camera is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$102.41
Search
Features
- Point and Shoot
- 16 MP Camera
- CMOS Sensor
- 2.4 in, LCD Display
- 3x Zoom, f/3-f/4.5 Lens
- Pict Bridge, Built-in Microphone
- Li-ion
- USB
OUT OF STOCK
Polaroid IS326 16.1MP Digital Camera Specs
- Point and Shoot
- 16 MP Camera
- CMOS Sensor
- 2.4 in, LCD Display
- 3x Zoom, f/3-f/4.5 Lens
- Pict Bridge, Built-in Microphone
- Li-ion
- USB
General
| Brand | Polaroid |
| Type | Point and Shoot |
Design and Body
| Weight | 113.3 g |
Sensor
| Type | CMOS Sensor |
Lens
| Lens Type | Zoom |
| Focal Length | 6.2-12.4 mm |
| Aperture | f/3-f/4.5 |
| Auto Focus | Yes |
| Auto Focus Type | Contrast detection |
| Touch Focus | No |
| Optical Zoom | 3x |
Display & ViewFinder
| Display | LCD |
| Touch | No |
| Display Size | 2.4 in |
| View Finder | No, No |
Photography Features
| HDR Shooting Mode | No |
| Burst Mode | No |
| Continous Shots | yes Single Shot, Continuous Shot, Self-timer |
| Self Timer | 10 seconds, 2 seconds |
| Inbuilt Flash | Yes |
| Extra Features | Pictures, Black & White/Sepia Tone, Creative, Calendar, Monochrome, Sepia, Vivid |
Exposure & Shutter
| ISO | Auto, 100-400 ISO |
| Exposure Modes | Automatic Mode, Program Mode |
| Exposure Lock | No |
Image
| Camera Resolution | 16 MP |
| White Balancing | Auto, Cloudy, Daylight, Fluorescent, Incandescent |
| Image Stabilizer | Yes, Type : Software |
| Image Formats | JPEG |
Video
| Video Recording | 720p |
| Video Formats | AVI |
Connectivity
| Bluetooth | No |
| NFC | No |
| USB Port | yes Type 2.0, 480 MB |
| PictBridge | Yes |
| Built-in Microphone | Yes |
Features
| Accessory Shoe | No |
Battery & Power
| Battery Type | Li-ion |
Warranty
| Warranty | 1 year, Yes |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Kodak Step 10MP Instant Camera vs Fujifilm Instax Mini 12 Instant Camera
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7 IV 33MP Mirrorless Camera (Body Only)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










