



Lloyd GLWMS80AVGEL 8 Kg Semi Automatic Washing Machine
$143.59 • View Prices • By Lloyd
Lloyd GLWMS80AVGEL 8 Kg Semi Automatic Washing Machine price in United States starts from $143.59.
- Share
$143.59
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Pulsator
- Fibre Tub
- Timer
- Shock Proof
- Quick Wash, Spin Only, Water Level Selector
Lloyd GLWMS80AVGEL 8 Kg Semi Automatic Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Pulsator
- Fibre Tub
- Timer
- Shock Proof
- Quick Wash, Spin Only, Water Level Selector
General
| Brand | Lloyd |
| Model | GLWMS80AVGEL |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Dry Spin |
| Function and Load | Semi Automatic, Top Load |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, Water Inlet Pipe, Drain Hose, Spin Cap, User Manual |
Design and Body
| Tub Material | Fibre |
| Weight | 24.5 kg |
| Height | 97 cm |
| Width | 83 cm |
| Depth | 49.5 cm |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Body Features | Rust Proof Material |
Technical
| Capacity | 8 kg |
| Maximum Spin Speed | 1300 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
Power Features
| Power Required | AC 230V, 50Hz |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Power Memory Backup, 2 Way Magic Filter, Pre Mix Detergent Cycle |
Warranty
| Warranty | 2 years, Warranty on Product & 5 years on Motor |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase |
| Not Covered in Warranty | Outer Cabinet and Plastic Parts. Any Accessories External to the Product. The Product is Not Used according to the Instructions Given in the Instructions Manual |
| Warranty Type | Manufacturer |
Lloyd GLWMS80AVGEL 8 Kg Semi Automatic Washing Machine Price History
You can check the price history of Lloyd GLWMS80AVGEL 8 Kg Semi Automatic Washing Machine below. The current price is $13,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.























