


LG T80V4OB1S 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$280.75 • View Prices • By LG
LG T80V4OB1S 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $280.75.
- Share
$280.75
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Pulsator
- LED Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Inverter Technology
- Stainless Steel Drum Tub
LG T80V4OB1S 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Pulsator
- LED Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Inverter Technology
- Stainless Steel Drum Tub
General
| Country of Origin | India |
| Brand | LG |
| Model | T80V4OB1S |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Buttons |
| Launch Year | 2025 |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, 1 Hose Pipe, 1 Warranty Card, 1 User Manual |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel Drum |
| Height | 92.5 cm |
| Width | 54 cm |
| Depth | 56 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display |
| Body Features | Rust Proof Body |
Technical
| Capacity | 8 kg |
| Maximum Spin Speed | 740 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
| Built-in Heater | Yes |
| Motor Type | Inverter Motor |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, LG SmartThinQ |
| Smart Diagnostics | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Steam Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Wool, Clean Tub, Normal |
Power Features
| Power Required | AC 230V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Load Balancing | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Inbuilt Scrubber | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector |
Warranty
| Warranty | 2 years, Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warranty on Motor |
| Warranty Type | Manufacturer |
LG T80V4OB1S 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Price History
You can check the price history of LG T80V4OB1S 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $26,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

LG T80V4OB1S 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Samsung Ecobubble WA80BG4545BV 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
LG T80V4OB1S 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Haier HWM105-H688BK 10.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
LG T80V4OB1S 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs IFB TL801MS2ID 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
LG T80V4OB1S 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs IFB SERENA OXN 7012 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
LG T80V4OB1S 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Samsung Ecobubble WA90BG4542BD 9 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
LG T80V4OB1S 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Whirlpool Bloomwash Pro 360 8 Kg Fully Automatic Top Loading Washing MachineDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












