


Whirlpool Magic Clean Pro SW H 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$200.21 • View Prices • By Whirlpool
Whirlpool Magic Clean Pro SW H 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $200.21.
- Share
$200.21
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Agipeller
- Digital Display
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer
- Child Lock, Shock Proof
Whirlpool Magic Clean Pro SW H 8 Kg Fully Automatic Top Load W… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Agipeller
- Digital Display
- Stainless Steel Tub
- Inbuilt Heater, Timer
- Child Lock, Shock Proof
General
| Country of Origin | India |
| Brand | Whirlpool |
| Model | Magic Clean Pro SW 8 KG GREY 10YMW |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | Digital Display |
| Sales Package | 1 Unit Washing Machine, Inlet Pipe, Detergent Cup, Rat Mesh, Drain Pipe, Drain Hose, Clamp |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 34 kg |
| Height | 101 cm |
| Width | 54 cm |
| Depth | 58 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display |
Technical
| Capacity | 8 kg |
| Maximum Spin Speed | 740 RPM |
| Method of Washing | Agipeller |
| Built-in Heater | Yes |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Spin Only | Yes |
| Other Washing Modes | Daily, Heavy, Delicates, Whites, Stain Wash, Anti Bacterial, Bedsheets, Woolens, Eco Wash, Rinse + Dry, Wash Only, Dry Only, Soak, Allergen Free |
Power Features
| Power Required | AC 220 V |
| Power Consumption | 0.0105 Kilowatt Hours Per Year |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Smart Sensor, Spiro Wash Technology, Magic Lint Filter, Express Wash, Hot Wash, Hard Water Wash |
Warranty
| Warranty | 2 years, Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Additional Warranty on Motor |
| Warranty Type | Manufacturer |
Whirlpool Magic Clean Pro SW H 8 Kg Fully Automatic Top Load W… Price History
You can check the price history of Whirlpool Magic Clean Pro SW H 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $18,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Whirlpool 7Kg Washing Machines8Kg Front Load Washing Machines Price ListMotorola Front Load Washing MachinesLG Top Load Washing MachinesBest Whirlpool Washing Machines Price ListWhirlpool Washing Machines Between ₹10,000 and ₹20,0006.4 inch Mobile Phones Price ListUpcoming Mobile Phones Under ₹30,000
Compared With

Whirlpool Magic Clean Pro SW H 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs LG T80VBMB4Z 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Whirlpool Magic Clean Pro SW H 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs LG T80SKSF1Z 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Whirlpool Magic Clean Pro SW H 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Whirlpool Stainwash Pro Plus 8.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Whirlpool Magic Clean Pro SW H 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Bosch WOE80AH0IN 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Whirlpool Magic Clean Pro SW H 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Samsung Ecobubble WA80BG4441BD 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Whirlpool Magic Clean Pro SW H 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Samsung Ecobubble WA80BG4441BG 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing MachineDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












