
Xiaomi Redmi Buds 8 Active
$22.32 • Coming Soon • By Xiaomi
Xiaomi Redmi Buds 8 Active price in United States starts from $22.32.
- Share
This is an Upcoming Headphone And Earphone.
Xiaomi Redmi Buds 8 Active is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Xiaomi Redmi Buds 8 Active is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 14.2 mm Driver
- 37 hours Battery Life with Case
UPCOMING
Xiaomi Redmi Buds 8 Active Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 14.2 mm Driver
- 37 hours Battery Life with Case
General
| Brand | Xiaomi |
| Model | Buds 8 Active |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 6 mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | LED Indicator, Type-C Charging, Low Latency, Google Fast Pair |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 14.2 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, User Manual |
Power Features
| Battery Capacity | 475 mAh (Case), 37 mAh Per Earbud |
| Battery Life | 37 hours (With Case) 7 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 2.5 hours (Case), 1 hour (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Xiaomi Redmi Buds 8 Active vs JBL Tune Flex 2 True Wireless Earbuds

Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Soundcore Space One Wireless Headphones
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













