










JBL Tune Flex 2 True Wireless Earbuds
$59.99 • View Prices • By JBL
JBL Tune Flex 2 True Wireless Earbuds is a Wireless In the Ear TWS Earbuds. It has a 12 mm Dynamic Drivers driver. It offers up to 12 hours per earbud and 48 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
JBL Tune Flex 2 True Wireless Earbuds price in United States is $59.99. The lowest price is available at Target.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12 mm Driver
- 48 hours Battery Life with Case
JBL Tune Flex 2 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12 mm Driver
- 48 hours Battery Life with Case
General
| Brand | JBL |
| Model | Tune Flex 2 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 41.7 g (With Case), 4.4 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 6 Mics |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Intuitive Touch Controls |
| Additional Features | IP54 Rated Earbuds Only, Ambient Aware, TalkThru, Personi-Fi 3.0, Multi Point Connection, Fast Pair Enabled by Google, Speed Charge |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 13 ohm |
| Sensitivity | 98dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12 mm |
| Driver Type | Dynamic Drivers |
| Noise Reduction | Adaptive Noise Cancelling With Smart Ambient Technology |
| Other Features | JBL Pure Bass Sound and JBL Spatial Sound |
Extra
| Sales Package | 1 x Earbuds, 1 x Type-C USB Charging Cable, 1 x 3 Sizes of Ear Tips, 1 x 1 Size Open Ear Tips, 1 x Charging Case, 1 x Warranty / Warning (W / !), 1 x Product QSG/ Safety Sheet (S / i) |
| Other Controls | JBL Headphones App |
| Other | 2 Ear Tip Sound modes, Choose Open Ear Tips to Stay Aware of Your Surroundings While Wearing Your Earbuds, or Seal Off the World and Improve the Passive Noise Cancelling With Your Choice of Three Sizes of Sealing Ear Tip |
Power Features
| Battery Life | 48 hours (With Case) 12 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 2 hours (Case) |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
JBL Tune Flex 2 True Wireless Earbuds Prices
30% (price dropped by $18 in one month)
JBL Tune Flex 2 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of JBL Tune Flex 2 True Wireless Earbuds below. The current price is $59.99. Over the past month, there has been a decrease of $18 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
Samsung Galaxy Buds 3 Pro vs Samsung Galaxy Buds 4
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
Bose Ultra Open True Wireless Earbuds vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs JBL Tune Buds True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
























