



Truke Buds Vibe True Wireless Earbuds
$10.53 • View Prices • By Truke
Truke Buds Vibe True Wireless Earbuds price in United States starts from $10.53.
- Share
$10.53
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
Truke Buds Vibe True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Truke |
| Model | Buds Vibe |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
| Designed For | Android, iOS, Windows |
Design and Body
| Weight | 40.9 g (With Case) |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad ENC Mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, LED Battery Display, Transparency Mode, Instant Pairing, C Type Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Titanium Driver |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | 4 Preset EQ Modes (Dynamic Audio, Bass Boost Mode, Movie Mode and Balanced mode) |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds with Charging Case, 1 Pair of Eartips, C Type Cable, User Manual, Warranty Card |
Power Features
| Power Input | DC 5 V, 1 A |
| Battery Capacity | 300 mAh (Case) |
| Battery | Lithium Polymer |
| Battery Life | 48 hours with Case (ANC Off) 6 hours (Earbuds with ANC Off) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
| Stand-by Time | 180 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage, Water Damage, Normal Wear and Tear |
Truke Buds Vibe True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Truke Buds Vibe True Wireless Earbuds below. The current price is $999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Skullcandy Method 360 ANC True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro 2 vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra True Wireless Earbuds (2nd Gen) vs OnePlus Buds Pro 3
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Soundcore Space One Wireless Headphones
JBL Tune Buds 2 True Wireless Earbuds vs Soundcore P41i True Wireless Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













