




OPPO Enco Air 5 Pro True Wireless Earbuds
$52.63 • View Prices • By OPPO
OPPO Enco Air 5 Pro True Wireless Earbuds price in United States starts from $52.63.
- Share
$52.63
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
OPPO Enco Air 5 Pro True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | OPPO |
| Model | Enco Air 5 Pro |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 4.4 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 6.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 6 mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP55 Rated, Dual Device Connection, Type-C Charging, LED Indicator, Low Latency, Google Fast Pair, Spotify Tap, AI Translate |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12 mm |
| Driver Type | Titanium Plated Driver |
| Active Noise Cancellation | Yes, 55dB |
| Other Features | LHDC 5.0 codec |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Charging Cable, Additional Eartips, User Manual, Warranty Card |
Power Features
| Battery Life | 54 hours with Case (ANC Off) 13 hours (Earbuds with ANC Off) 29 hours with Case (ANC On) 7 hours (Earbuds with ANC On) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
OPPO Enco Air 5 Pro True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of OPPO Enco Air 5 Pro True Wireless Earbuds below. The current price is $4,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

OPPO Enco Air 5 Pro True Wireless Earbuds vs OnePlus Nord Buds 4 Pro
OPPO Enco Air 5 Pro True Wireless Earbuds vs OnePlus Buds 4
OPPO Enco Air 5 Pro True Wireless Earbuds vs Realme Buds Air 8 Pro
OPPO Enco Air 5 Pro True Wireless Earbuds vs Realme Buds T500 Pro
OPPO Enco Air 5 Pro True Wireless Earbuds vs Realme Buds Air 7
OPPO Enco Air 5 Pro True Wireless Earbuds vs Realme Buds Air 7 ProDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














