



Noise Buds Trance True Wireless Earbuds
$10.53 • View Prices • By Noise
Noise Buds Trance True Wireless Earbuds price in United States starts from $10.53.
- Share
$10.53
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 6 mm Driver
Noise Buds Trance True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 6 mm Driver
General
| Brand | Noise |
| Model | Buds Trance |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, 40ms Low Latency, Type-C Charging, Hyper Sync, LED Battery Indicator |
Sound Features
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 6 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Charging Cable, User Manual, Warranty Registration Card |
Power Features
| Power Input | DC 5V |
| Battery | 10 min Charge= 200 min Playtime |
| Battery Life | 45 hours (With Case) 8 hours (Earbuds) |
| Stand-by Time | 150 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year, Brand Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
Noise Buds Trance True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Noise Buds Trance True Wireless Earbuds below. The current price is $999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Noise Buds Trance True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 301 True Wireless Earbuds
Soundcore P30i True Wireless Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro 2
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs JBL Live Pro 2 TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













