






Leaf Buds X214 True Wireless Earbuds
$10.62 • View Prices • By Leaf
Leaf Buds X214 True Wireless Earbuds price in United States starts from $10.62.
- Share
$10.62
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
- 40 hours Battery Life with Case
Leaf Buds X214 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
- 40 hours Battery Life with Case
General
| Brand | Leaf |
| Model | Buds X214 |
| Country of Origin | India |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 46 g (With Case) |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Microphone | Yes |
| Additional Features | AI HD Calling, Battery Status Display |
Sound Features
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
Extra
| Sales Package | Earbuds |
| Other Controls | Leaf AI Sound App |
Power Features
| Battery | 10 mins Charge = 210 mins of Playtime |
| Battery Life | 40 hours (With Case) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
Leaf Buds X214 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Leaf Buds X214 True Wireless Earbuds below. The current price is $999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs JBL Tune Buds True Wireless Earbuds
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming Headphones
Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Skullcandy Method 360 ANC True Wireless Earbuds
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















