

KZ Edx Pro Wired Earphones (Without Mic)
$42.19 • View Prices • By Linsoul
KZ Edx Pro Wired Earphones (Without Mic) price in United States starts from $42.19.
- Share
$42.19
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
- 24 ohm Impedance
- 112 dBmW Sensitivity
- 3.5mm Jack Cord
KZ Edx Pro Wired Earphones (Without Mic) Specs
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
- 24 ohm Impedance
- 112 dBmW Sensitivity
- 3.5mm Jack Cord
General
| Brand | Linsoul (KZ) |
| Model | EDX Pro |
| Design | Earphone |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Cord Length | 1.2 m |
| Cord Type | 3.5mm Jack |
Features
| Microphone | No |
| Additional Features | 0.75mm 2Pin Detachable Earbuds |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 24 ohm |
| Sensitivity | 112 dBmW |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamic Driver |
Extra
| Sales Package | 1x KZ EDX Pro Earphone, 1x Upgrade Cable, 3x Eartips, 1x User Manual, 1x Earphone Case |
| Inline Remote | Yes |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
KZ Edx Pro Wired Earphones (Without Mic) Price History
You can check the price history of KZ Edx Pro Wired Earphones (Without Mic) below. The current price is $3,964. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

KZ Edx Pro Wired Earphones (Without Mic) vs Havit HV-H2002d Wired Headphones
OnePlus Buds Pro 3 vs Sennheiser Momentum True Wireless 4 Earbuds
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired Earphones
EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Apple AirPods Pro 2Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











