



Edifier W830NB Wireless Headphones
$179.82 • View Prices • By Edifier
Edifier W830NB Wireless Headphones price in United States starts from $179.82.
- Share
$179.82
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
Edifier W830NB Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Edifier |
| Model | W830NB |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 267 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | Volume +/- |
| Music Controls | Pause/Play |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Type-C Charging, Multipoint Connection, Ambient Sound |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 100dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Noise Reduction | DNN Noise Reduction |
| Active Noise Cancellation | Yes, 45dB |
| Other Features | Spatial Audio |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, USB Charging Cable, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Power Input | DC5V |
| Battery | 15 min Charging= 10 hrs Playtime |
| Battery Life | 94 hours (ANC Off) 54 hours (ANC On) |
| Charging Time | 2 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Edifier W830NB Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Edifier W830NB Wireless Headphones below. The current price is $17,044. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Edifier W830NB Wireless Headphones vs CMF Headphone Pro
Edifier W830NB Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired Earphones
JBL Tune 770NC Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













