




CMF Headphone Pro
$67.55 • View Prices • By CMF
CMF Headphone Pro is a Wired & Wireless ANC Over the Ear Headphone. It has a 40 mm Custom Dynamic Driver driver. It offers up to 100 hours battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
CMF Headphone Pro price in United States is $67.55. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
CMF Headphone Pro Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | CMF |
| Model | Headphone Pro |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Dimensions | 95.7 x 168.5 x 188.5 mm |
| Weight | 283 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Intuitive Control, Volume Controller |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX2 Rated Water & Dust Resistance, Dual Device Connection, LED Charging Status, Interchangeable Ear Cushions, Custom EQ, built-in Google Fast Pair & Microsoft Swift Pair |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Custom Dynamic Driver |
| Noise Reduction | Wind Noise Conduction, Environment Adaptive Algorithm |
| Active Noise Cancellation | Yes, 40dB-Hybrid Adaptive ANC |
| Other Features | LDAC + Hi-Res Certified Audio, Static Spatial Audio Support |
Extra
| Sales Package | CMF Headphone Pro, Carry Pouch, User Guide, 3.5mm to 3.5mm Audio Cable, Safety & Warranty Information |
| Inline Remote | Yes |
| Other Controls | Customizable Launch Button (Open ChatGPT, Toggle Spatial Audio, Open Voice Note) |
| Other | Nothing X App (Customize Equalizer and control, Find My Headphone, Low Lag mode, Software Updates) |
Power Features
| Battery Capacity | 720 mAh |
| Battery | 5 min Charge= 8 hour of listening time (ANC OFF) & 5 min Charge= 4 hour of listening time (ANC ON) |
| Battery Life | 100 hours (ANC Off) 50 hours (ANC On) |
| Charging Time | 2 hours |
CMF Headphone Pro Prices
14% (price dropped by $9 in one month)
CMF Headphone Pro Price History
You can check the price history of CMF Headphone Pro below. The current price is $67.55. Over the past month, there has been a decrease of $9 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Bose QuietComfort Ultra True Wireless Earbuds (2nd Gen) vs OnePlus Buds Pro 3
Sony WH-1000XM6 Wireless Headphones vs Apple AirPods Max
Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
CMF Buds 2a vs Soundcore P20i True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















