



OM System Tough TG-7 12MP Compact Camera
$519.31 • View Prices • By Olympus
OM System Tough TG-7 12MP Compact Camera price in United States starts from $519.31.
- Share
$519.31
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Compact
- 12 MP Camera
- 4K Video Recording
- 6.17 x 4.55 mm BSI-CMOS Sensor
- 3 in, 1M dots, LCD Display
- 1/2000 sec Max Shutter Speed
- 4x Zoom Lens
- Wi-Fi, HDMI
OM System Tough TG-7 12MP Compact Camera Specs
- Compact
- 12 MP Camera
- 4K Video Recording
- 6.17 x 4.55 mm BSI-CMOS Sensor
- 3 in, 1M dots, LCD Display
- 1/2000 sec Max Shutter Speed
- 4x Zoom Lens
- Wi-Fi, HDMI
General
| Brand | OM Systems |
| Model | Tough TG-7 |
| Type | Compact |
Design and Body
| Dimensions | 113.9 x 65.8 x 32.7 mm |
| Weight | 250 g |
Sensor
| Type | BSI-CMOS |
| Size | 6.17 x 4.55 mm |
Lens
| Auto Focus | Yes |
| Auto Focus Type | Contrast Detect (sensor), Multi-area, Center, Selective single-point, Tracking, Single, Continuous, Face Detection, Live View |
| Manual Focus | Yes |
| Optical Zoom | 4x |
Display & ViewFinder
| Display | LCD |
| Touch | No |
| Display Size | 3 in |
| Display Resolution | 1M dots |
| View Finder | No |
Photography Features
| Metering | Multi, Spot |
| Continous Shots | 20.0 fps |
| Self Timer | No |
| Inbuilt Flash | Yes |
| External Flash | No |
Exposure & Shutter
| ISO | Auto, ISO 100-12800 |
| Max Shutter Speed | 1/2000 sec |
| Exposure Modes | No |
Image
| Camera Resolution | 12 MP |
| White Balancing | 6 presets |
| Image Stabilizer | Yes, Sensor-shift |
Video
| Video Recording | 4K @ 25/30 fps UHD 1080p @ 25/30/50/60 fps FHD 720p @ 25/30 fps HD |
| Video Formats | MPEG-4, H.264 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| USB Port | Yes |
| USB Port Type | microUSB |
| HDMI | micro HDMI |
| Built-in Microphone | Stereo |
| Remote Control | Yes (via smartphone) |
Battery & Power
| Battery Type | Battery Pack |
| Battery Model | LI-92B lithium-ion battery |
OM System Tough TG-7 12MP Compact Camera Price History
You can check the price history of OM System Tough TG-7 12MP Compact Camera below. The current price is $48,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7 IV 33MP Mirrorless Camera (Body Only)
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-T30 II 26MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera (Body Only)
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm LensDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













