

Whirlpool Ace XL 9 kg Semi Automatic Washing Machine
$144.33 • View Prices • By Whirlpool
Whirlpool Ace XL 9 kg Semi Automatic Washing Machine price in United States starts from $144.33.
- Share
$144.33
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 9 kg Capacity
- Pulsator
- Plastic Tub
- Timer
- Shock Proof
- Quick Wash, Spin Only
Whirlpool Ace XL 9 kg Semi Automatic Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 9 kg Capacity
- Pulsator
- Plastic Tub
- Timer
- Shock Proof
- Quick Wash, Spin Only
General
| Brand | Whirlpool |
| Model | Ace XL 9.0 |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | spin Dry |
| Function and Load | Semi Automatic, Top Load |
| Sales Package | 1 Washing Machine Unit, Inlet Pipe, Outlet Pipe |
Design and Body
| Tub Material | Plastic |
| Weight | 35 kg |
| Height | 101 cm |
| Width | 92.5 cm |
| Depth | 56.5 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator |
Technical
| Capacity | 9 kg |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
| Built-in Heater | No |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
Power Features
| Power Required | AC 230V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
Warranty
| Warranty | 2 years, Comprehensive Warranty on Product and 10 Years on Wash Motor and Prime Mover from Whirlpool |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase |
| Not Covered in Warranty | Outer Cabinet and Plastic Parts, Any Accessories External to the Product, The Product is not Used According to the Instructions Given in the Instructions Manual |
Whirlpool Ace XL 9 kg Semi Automatic Washing Machine Price History
You can check the price history of Whirlpool Ace XL 9 kg Semi Automatic Washing Machine below. The current price is $13,690. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.





















