


Samsung WW12DG5B24 12 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
$433.65 • View Prices • By Samsung
Samsung WW12DG5B24 12 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine price in United States starts from $433.65.
- Share
$433.65
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 12 kg Capacity
- Tumble
- LED Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Stainless Steel Tub
Samsung WW12DG5B24 12 Kg Fully Automatic Front Load Washing Ma… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Front Load
- 12 kg Capacity
- Tumble
- LED Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Inverter Technology, Anti Vibration
- Stainless Steel Tub
General
| Country of Origin | India |
| Brand | Samsung |
| Model | WW12DG5B24AB |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Front Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Touch, Mechanical Knob |
| Launch Year | 2024 |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, User Manual, Warranty Card |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Drum Type | Swirl |
| Weight | 71 kg |
| Height | 85 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 60 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator |
Technical
| Capacity | 12 kg |
| Maximum Spin Speed | 1400 RPM |
| Method of Washing | Tumble |
| Built-in Heater | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Waterproof Panel | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, Samsung SmartThings |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | Yes |
| Additional Smart Features | AI EcoBubble |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Steam Wash | Yes |
| Eco Wash | Yes |
| Easy Care | Yes |
| Other Washing Modes | Synthetic, Blanket, Sports Wear, Delicate, Duvet, Baby Care, Intensive Wash, Active Wear, Colors, Hygiene Steam, Less Microfiber, Silent Wash |
Power Features
| Power Required | AC 220 V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Anti Vibration Technology | Yes |
Warranty
| Warranty | 2 years, Comprehensive Warranty on Product, 20 Years Warranty on Digital Inverter Motor |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Type | Manufacturer |
Samsung WW12DG5B24 12 Kg Fully Automatic Front Load Washing Ma… Price History
You can check the price history of Samsung WW12DG5B24 12 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine below. The current price is $40,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Samsung WW12DG5B24 12 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs LG FHP1412Z5O 12 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Samsung WW12DG5B24 12 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine vs Samsung WW12DG6B24AS 12 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Honor Magic 8 Pro vs OnePlus 15
Xiaomi 17 Pro Max vs Oppo Find X9 Pro 5G
Apple iPhone 17 Pro Max vs Xiaomi Poco F8 Pro
Samsung Galaxy S26 Ultra vs OnePlus 15Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












