



Onida T70CBG 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$157.54 • Out Of Stock • By Onida
Onida T70CBG 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $157.54.
- Share
This Washing Machine is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$157.54
Search
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 7 kg Capacity
- Pulsator
- LED Display
- Anti Vibration
- Stainless Steel Tub
- Timer, Self Clean
OUT OF STOCK
Onida T70CBG 7 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 7 kg Capacity
- Pulsator
- LED Display
- Anti Vibration
- Stainless Steel Tub
- Timer, Self Clean
General
| Brand | Onida |
| Model | T70CBG |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Buttons |
| Launch Year | 2025 |
| Sales Package | 1 Unit Washing Machine, Drain Hose, User Manual, Rat Mesh |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 23.7 kg |
| Height | 88 cm |
| Width | 52.3 cm |
| Depth | 52.3 cm |
| Transparent Window | Yes |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display |
Technical
| Capacity | 7 kg |
| Maximum Spin Speed | 700 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
| Built-in Heater | No |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
| Smart Diagnostics | No |
| Automatic Updates | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Eco Wash | Yes |
| Easy Care | Yes |
| Other Washing Modes | Clean Tub, Wool, Delicate, 10 Wash Programs |
Power Features
| Power Required | 220-240 V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Anti Vibration Technology | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
Warranty
| Warranty | 2 years, Warranty on Product and 5 Years Warranty on Wash Motor Only |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Warranty Type | Comprehensive |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
























