



Onida T65CDN 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$142.2 • View Prices • By Onida
Onida T65CDN 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $142.2.
- Share
$142.2
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 6.5 kg Capacity
- Pulsator
- Yes Display
- Stainless Steel Tub
- Timer, Self Clean
- Child Lock, Shock Proof
Onida T65CDN 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 6.5 kg Capacity
- Pulsator
- Yes Display
- Stainless Steel Tub
- Timer, Self Clean
- Child Lock, Shock Proof
General
| Brand | Onida |
| Model | T65CDN |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | Yes Display |
| Sales Package | 1 Washing Machine, 1 Inlet Hose, 1 Drain Hose Clamp, 1 Bottom Cover, 1 User Manual |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 26.5 kg |
| Height | 91 cm |
| Width | 53 cm |
| Depth | 51.5 cm |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display, End of Cycle Indicator |
Technical
| Capacity | 6.5 kg |
| Maximum Spin Speed | 700 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Jean, Delicate, Synthetic, Mixed Fabric, Wool, Intensive Wash, Clean Tub |
Power Features
| Power Required | AC 230V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Lint-free Perfection |
Warranty
| Warranty | 2 years, Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warranty on Wash Motor from Onida |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts From the Date of Purchase will be Covered Under Warranty. This Also Covers All Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Outer Cabinet and Plastic Parts. Any Accessories External to the Product. The Product is Not Used according to the Instructions Given in the Instructions Manual |
| Warranty Type | Technician Visit |
Onida T65CDN 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Price History
You can check the price history of Onida T65CDN 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $13,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy S25 (256GB) vs Samsung Galaxy S24 5G (256GB)
Samsung Galaxy Z Fold 7 (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Red Magic 11 Pro vs iQOO Z11 Turbo
Samsung Galaxy A54 5G vs Samsung Galaxy A36 5G (6GB RAM + 256GB)
Xiaomi 17 Ultra vs Xiaomi 18 Pro Max
Apple iPhone 17 Pro Max vs Motorola Razr 2025Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













