



Lloyd GLWMS90HVGEX 9 kg Semi Automatic Washing Machine
$156.79 • View Prices • By Lloyd
Lloyd GLWMS90HVGEX 9 kg Semi Automatic Washing Machine price in United States starts from $156.79.
- Share
$156.79
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 9 kg Capacity
- Pulsator
- No Display
- Plastic Tub
- Timer
- Shock Proof
Lloyd GLWMS90HVGEX 9 kg Semi Automatic Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Semi Automatic, Top Load
- 9 kg Capacity
- Pulsator
- No Display
- Plastic Tub
- Timer
- Shock Proof
General
| Brand | Lloyd |
| Model | GLWMS90HVGEX |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Function and Load | Semi Automatic, Top Load |
| Panel Display | No |
| Sales Package | 1 Washing Machine, User Manual, Spin Cap, Water Inlet Pipe |
Design and Body
| Tub Material | Plastic |
| Weight | 23 kg |
| Height | 103.5 cm |
| Width | 83 cm |
| Depth | 50 cm |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator |
Technical
| Capacity | 9 kg |
| Maximum Spin Speed | 1300 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Other Washing Modes | Delicate, Gentle, Intense, Ultra+ |
Power Features
| Power Required | AC 230V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Extra Features | Buzzer Indicator, |
Warranty
| Warranty | 2 years, Warranty on Product & 5 Years on Motor from Lloyd |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered Under Warranty. This also Covers All Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Outer Cabinet and Plastic Parts, Any Accessories External to the Product, The Product is not Used According to the Instructions Given in the Instructions Manual, Defects Caused by Improper Use |
| Warranty Type | Manufacturer |
Lloyd GLWMS90HVGEX 9 kg Semi Automatic Washing Machine Price History
You can check the price history of Lloyd GLWMS90HVGEX 9 kg Semi Automatic Washing Machine below. The current price is $14,799. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















