





Xiaomi Redmi Note 11S
$123.14 • View Prices • By Xiaomi
Xiaomi Redmi Note 11S price in United States starts from $123.14.
- Share
$123.14
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi, IR Blaster
- Helio G96, Octa Core, 2.05 GHz Processor
- 6 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 33W Fast Charging
- 6.43 inches, 1080 x 2400 px, 90 Hz Display with Punch Hole
- 108 MP Quad Rear & 16 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 512 GB
- Android v11
Xiaomi Redmi Note 11S Specs
Group: $8,750 to $12,500
General
- Android v11Good
- Thickness: 8.09 mmSlim
- 179 gLight
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.43 inch, AMOLED ScreenSmall
- 1080 x 2400 pixelsGood
- 409 ppiGood
- DCI-P3 Wide Color Gamut, Reading Mode 3.0, Sunlight Display, 700 nits, 1000 nits (peak)
- Corning Gorilla Glass Protection
- 90 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 108 MP Quad Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 16 MP Front CameraAverage
- Samsung HM2
Technical
- Mediatek Helio G96 Chipset
- 2.05 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 6 GB RAM + 3 GB Virtual RAMLarge
- 64 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 512 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C v2.0
- IR Blaster
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 33W Pro Fast Charging
Extra
- Not Water Proof
Xiaomi Redmi Note 11S Price History
You can check the price history of Xiaomi Redmi Note 11S below. The current price is $11,449. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Xiaomi Redmi Note 11S vs Xiaomi Redmi Note 11SE
Xiaomi Redmi Note 11S vs Xiaomi Redmi Note 11
Xiaomi Redmi Note 11S vs Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G
Xiaomi Redmi Note 11S vs Xiaomi Redmi Note 15 5G
Xiaomi Redmi Note 11S vs Xiaomi Redmi 15C 5G (6GB RAM + 128GB)
Xiaomi Redmi Note 11S vs Xiaomi Redmi Note 13 5GXiaomi Redmi Note 11S Full Specs
General
| Model | Redmi Note 11S |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | February 09, 2022 |
Design
| Dimensions | 73.87 x 159.87 x 8.09 mm |
| Weight | 179 g |
Display
| Type | Color AMOLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.43 inches, 1080 x 2400 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 409 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 84.5% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass Protection |
| Features | DCI-P3 Wide Color Gamut, Reading Mode 3.0, Sunlight Display, 700 nits, 1000 nits (peak) |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Expandable RAM | Upto 3 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 64 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Card Slot | Yes, upto 512 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go |
| IR Blaster | Yes |
Extra
| GPS | Yes, with AGPS, GLONASS, BeiDou |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Proximity Sensor, Ambient Light Sensor, Accelerometer, Electronic Compass, Gyroscope |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Splash Resistant | Yes |
| IP Rating | IP53 |
| Dust Resistant | No |
Camera
| Rear Camera | 108 MP ƒ/1.9 (Wide Angle) 8 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 2 MP ƒ/2.4 (Macro) Macro 2 MP ƒ/2.4 (Depth Sensor) |
| Camera Sensor | Samsung HM2 |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP ƒ/2.4 (Wide Angle) Punch Hole |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v11 |
| Chipset | Mediatek Helio G96 |
| CPU | 2.05 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 33W Pro Fast Charging |
| Music Playback Time | 180 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















