



Xiaomi Mi CC9 Pro
$408.8 • Out Of Stock • By Xiaomi
Xiaomi Mi CC9 Pro price in United States starts from $408.8.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$408.8
Search
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi, NFC
- Snapdragon 730G, Octa Core, 2.2 GHz Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 5260 mAh Battery with 30W Fast Charging
- 6.47 inches, 1080 x 2340 px Display with Water Drop Notch
- 108 MP Penta Rear & 32 MP Front Camera
- Memory Card Not Supported
- Android v9.0 (Pie)
OUT OF STOCK
Xiaomi Mi CC9 Pro Specs
Group: $35,000 to $45,000
General
- Android v9.0 (Pie)Good
- Thickness: 9.7 mmThick
- 208 gHeavy
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.47 inch, Super AMOLED ScreenSmall
- 1080 x 2340 pixelsPoor
- 398 ppiPoor
- 3D Curved AMOLED Display, HDR10+, Dark Mode, Full Screen gestures, Always-on Display
- Water Drop Notch Display
Camera
- 108 MP Penta Rear CameraAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 32 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 730G Chipset
- 2.2 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 6 GB RAMSmall
- 128 GB Inbuilt MemorySmall
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 5260 mAh BatteryAverage
- 30W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy A53 5G vs Samsung Galaxy A55 5G
Samsung Galaxy A36 5G vs Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy A54 5G vs Samsung Galaxy A36 5G (6GB RAM + 256GB)
Samsung Galaxy S25 (256GB) vs Samsung Galaxy S25 FE

Xiaomi Mi CC9 Pro Full Specs
General
| Model | Mi CC9 Pro |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | November 5, 2019 |
Design
| Dimensions | 74.2 x 157.8 x 9.7 mm |
| Weight | 208 g |
Display
| Type | Color Super AMOLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.47 inches, 1080 x 2340 pixels |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | ~ 398 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 87.8% |
| Features | 3D Curved AMOLED Display, HDR10+, Dark Mode, Full Screen gestures, Always-on Display |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | No |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
| IR Blaster | No |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Electronic Compass, Ambient light sensor, |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
Camera
| Rear Camera | 108 MP ƒ/1.69 (Wide Angle) 5 MP ƒ/2 (Telephoto) 12 MP ƒ/2 Portrait Lens 20 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 2 MP ƒ/2.4 (Macro) Dedicated Macro Camera |
| Auto Focus | Yes, Phase Detection Autofocus |
| Features | Movie Mode, Panorama, Professional Mode, HDR, AI Beauty |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30/60 fps FHD, 720p @ 30 fps HD |
| Flash | Yes, Quad LED |
| Front Camera | 32 MP ƒ/2 (Main) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD, 720p @ 30 fps HD |
Technical
| OS | Android v9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 730G |
| CPU | 2.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver |
| GPU | Adren 618 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5260 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 30W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













