




Samsung Galaxy S26 Ultra (16GB RAM + 1TB)
$2,043.58 • View Prices • By Samsung
Samsung Galaxy S26 Ultra (16GB RAM + 1TB) price in United States starts from $2,043.58.
- Share
$2,043.58
Search
- Price History
- Set Price Alert
Variants
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Vo5G, Wi-Fi, NFC
- Snapdragon 8 Elite Gen 5 for Galaxy, Octa Core, 4.74 GHz Processor
- 16 GB RAM, 1 TB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 60W Fast Charging
- 6.9 inches, 1440 x 3120 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 200 MP Quad Rear & 12 MP Front Camera
- Memory Card Not Supported
- Android v16
Samsung Galaxy S26 Ultra (16GB RAM + 1TB) Specs
Group: $175,000 to $225,000
General
- Android v16Good
- Thickness: 7.9 mmAverage
- 214 gLight
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.9 inch, LTPO AMOLED ScreenSmall
- 1440 x 3120 pixelsAverage
- 500 ppiBest
- DX anti-reflective coating, Privacy Display
- Corning Gorilla Armor 2
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 200 MP Quad Rear Camera with OISAverage
- 8K @ 30 fps UHD Video Recording
- 12 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 for Galaxy Chipset
- 4.74 GHz, Octa Core ProcessorFastest
- 16 GB RAMLargest
- 1 TB Inbuilt MemoryLargest
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE, Vo5G
- Bluetooth v6.0, WiFi, NFC
- USB-C v3.2
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 60W Fast Charging
- 25W Wireless Charging
- Reverse Charging • 4.5W Reverse Wireless Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Samsung Galaxy S26 Ultra (16GB RAM + 1TB) Price History
You can check the price history of Samsung Galaxy S26 Ultra (16GB RAM + 1TB) below. The current price is $189,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy S26 Ultra (16GB RAM + 1TB) vs Vivo X300 Pro 5G
Samsung Galaxy S26 Ultra (16GB RAM + 1TB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra (12GB RAM + 512GB)
Samsung Galaxy S26 Ultra (16GB RAM + 1TB) vs OnePlus 15 5G (16GB RAM + 512GB)
Samsung Galaxy S26 Ultra (16GB RAM + 1TB) vs Motorola Razr 60 Ultra
Samsung Galaxy S26 Ultra (16GB RAM + 1TB) vs Apple iPhone 17 Pro Max (2TB)
Samsung Galaxy S26 Ultra (16GB RAM + 1TB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra 5GSamsung Galaxy S26 Ultra (16GB RAM + 1TB) Full Specs
General
| Model | SM-S948B, SM-S948B/DS, SM-S948U, SM-S948U1, SM-S948W, SM-S948N, SM-S9480, SM-S948E, SM-S948E/DS |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | SIM 1 + SIM 2 / SIM 1 + eSIM / Dual eSIM SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Security Updates | 7 years |
| Release Date | February 25, 2026 |
| In The Box | Headset, Charging Cable, Sim Ejector Pin |
Design
| Dimensions | 78.1 x 163.6 x 7.9 mm |
| Weight | 214 g |
| Colors | Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White, Silver Shadow, Pink Gold |
Display
| Type | Color Dynamic LTPO AMOLED 2X (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.9 inches, 1440 x 3120 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| PPI | ~ 500 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 90.7% |
| Glass Type | Corning Gorilla Armor 2 |
| Brightness | 2600 nits (peak) |
| Features | DX anti-reflective coating, Privacy Display |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Storage | 1 TB |
| Storage Type | UFS 4 |
| Card Slot | No |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | 5G FDD Sub6: N1(2100), N2(1900), N3(1800), N5(850), N7(2600), N8(900), N12(700), N20(800), N25(1900), N26(850), N28(700), N66(AWS-3), 5G TDD Sub6: N38(2600), N40(2300), N41(2500), N77(3700), N78(3500) |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Vo5G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be 2.4GHz+5GHz+6GHz, EHT320, MIMO, 4096-QAM |
| Bluetooth | Yes, v6.0 |
| USB | Yes, USB-C v3.2 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Performance
| AnTuTu Score | 3,668,406 (Total) (v11) 1,087,228 (CPU) 1,491,438 (GPU) 386,328 (Memory) 703,412 (UX) |
| Geekbench Score | 10,585 (Multi Core) (v6) 3,539 (Single Core) 25,712 (OpenCL) |
Extra
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Barometer, Fingerprint Sensor, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Hall Sensor, Light Sensor, Proximity Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| AI Features | Galaxy AI, Circle to Search with Google, Photo Assist, Creative Studio, Bixby |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | Samsung Care+, Samsung Health, Samsung Wallet, S Pen included, Redesigned Vapor Chamber, UWB (Ultra Wideband), Samsung DeX Support |
Camera
| Rear Camera | 200 MP ƒ/1.4 (Wide Angle) 24mm (wide), 1/1.3", 0.6µm, multi-directional PDAF, OIS 10 MP ƒ/2.4 (Telephoto) 1/3.94", 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP ƒ/2.9 (Telephoto) periscope telephoto), 1/2.52", 0.7µm, PDAF, OIS, 5x optical zoom 50 MP ƒ/1.9 (Ultra Wide) (ultrawide), 1/2.5", 0.7µm, dual pixel PDAF, Super Steady vide |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Optical Zoom 3x and 5x, Optical Quality Zoom 2x and 10x, Digital Zoom up to 100x, Dual Recording, Food, Hyperlapse, Night, Panorama, Photo, Portrait, Portrait Video, Pro, Pro Video, Single Take, Slow Motion, Video |
| Video Recording | 8K @ 30 fps UHD, 4K, 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 12 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) Punch Hole, Autofocus, Screen Flash |
| Front Video Recording | 4K @ 60 fps UHD, 1080p @ 60 fps FHD |
Technical
| OS | Android v16 |
| Custom UI | ONE UI 8.5 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 for Galaxy |
| CPU | 4.74 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x4.74 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | Adreno 840 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA, DFF, DSF, APE |
| Video | MP4, M4V, 3GP, 3G2, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| FM Radio | No |
| Speaker Type | Dual Stereo |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes, 60W Fast Charging |
| Wireless Charging | Yes, 25W |
| Reverse Charging | Yes |
| Reverse Wireless Charging | Yes, 4.5W |
| Video Playback Time | 31 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












