





Samsung Galaxy M34 5G
$323.47 • View Prices • By Samsung
Samsung Galaxy M34 5G price in United States starts from $323.47.
- Share
$323.47
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi, NFC
- Exynos 1280 , Octa Core, 2.4 GHz Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 6000 mAh Battery with 25W Fast Charging
- 6.5 inches, 1080 x 2340 px, 120 Hz Display with Water Drop Notch
- 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear & 13 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid), upto 1 TB
- Android v13
Samsung Galaxy M34 5G Specs
Group: $25,000 to $35,000
General
- Android v13Good
- Thickness: 9 mmThick
- 202 gHeavy
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.5 inch, Super AMOLED ScreenSmall
- 1080 x 2340 pixelsPoor
- 390 ppiPoor
- 1000nits
- Corning Gorilla Glass 5
- 120 Hz Refresh Rate
- Water Drop Notch Display
Camera
- 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear Camera with OISAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 13 MP Front CameraAverage
Technical
- Samsung Exynos 1280 Chipset
- 2.4 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 6 GB RAM + 6 GB Virtual RAMSmall
- 128 GB Inbuilt MemorySmall
- Memory Card (Hybrid), upto 1 TB
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.3, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 6000 mAh BatteryLarge
- 25W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Samsung Galaxy M34 5G Price History
You can check the price history of Samsung Galaxy M34 5G below. The current price is $29,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy M34 5G vs Samsung Galaxy M17e 5G (6GB RAM + 128GB)
Samsung Galaxy M34 5G vs Samsung Galaxy M35 5G
Samsung Galaxy M34 5G vs Motorola Moto G67 Power 5G
Samsung Galaxy M34 5G vs Samsung Galaxy M17 5G
Samsung Galaxy M34 5G vs Samsung Galaxy M56 5G
Samsung Galaxy M34 5G vs Samsung Galaxy M36 5GSamsung Galaxy M34 5G Full Specs
General
| Country of Origin | India |
| Model | Galaxy M34 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | July 07, 2023 |
Design
| Dimensions | 77 x 162 x 9 mm |
| Weight | 202 g |
Display
| Type | Color Super AMOLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.5 inches, 1080 x 2340 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 390 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 84.9% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass 5 |
| Features | 1000nits |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Expandable RAM | Upto 6 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | FDD Sub6: N1(2100), N3(1800), N5(850), N7(2600), N8(900), N28(700), N66(AWS-3), TDD Sub6:N40(2300), N41(2500), N77(3700), N78(3500) |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | 802.11 a/b/g/n/ac 2.4G+5GHz, VHT80 MIMO |
| Bluetooth | Yes, v5.3, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Splash Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 8 MP (Ultra Wide) 2 MP |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD, 720p @ 480 fps HD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 13 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) 1/3.1", 1.12µm |
| Front Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v13 |
| Custom UI | One UI 5.1 |
| Chipset | Samsung Exynos 1280 |
| CPU | 2.4 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x Cortex-A78@2.4 GHz& 6x Cortex-A55@2GHz |
| GPU | Mali-G68 MP4 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA |
| Video | MP4, M4V, 3GP, 3G2, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 6000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 25W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















