





Realme X7 (8GB RAM + 128GB)
$255.45 • View Prices • By Realme
Realme X7 (8GB RAM + 128GB) price in United States starts from $255.45.
- Share
$255.45
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi
- Dimensity 800U, Octa Core, 2.4 GHz Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 4310 mAh Battery with 50W Fast Charging
- 6.43 inches, 2400 x 1080 px Display with Punch Hole
- 64 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear & 16 MP Front Camera
- Android v10
- No FM Radio
Realme X7 (8GB RAM + 128GB) Specs
Group: $22,500 to $27,500
General
- Android v10Good
- Thickness: 8.3 mmThick
- 176 gLight
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.43 inch, AMOLED ScreenSmall
- 2400 x 1080 pixelsAverage
- 409 ppiGood
- COG Screen Sealing Process
- DT Pro 2.5D Glass
- 60 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 64 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear CameraAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 16 MP Front CameraAverage
- Samsung S5KGW3
Technical
- MediaTek Dimensity 800U Chipset
- 2.4 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 8 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.1, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 4310 mAh BatterySmall
- 50W SuperDart Max Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Realme X7 (8GB RAM + 128GB) Price History
You can check the price history of Realme X7 (8GB RAM + 128GB) below. The current price is $23,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Realme X7 (8GB RAM + 128GB) vs Realme P4 Lite 5G (6GB RAM + 128GB)

Realme X7 (8GB RAM + 128GB) vs Oppo F27 Pro Plus 5G
Realme X7 (8GB RAM + 128GB) vs Poco M7 Pro 5G
Samsung Galaxy S26 Plus (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy S21 Ultra
Apple iPhone 17 vs Apple iPhone 16 Pro (256GB)Realme X7 (8GB RAM + 128GB) Full Specs
General
| Model | RMX3092, X7 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | February 4, 2021 |
Design
| Dimensions | 74.4 x 160.9 x 8.3 mm |
| Weight | 176 g |
Display
| Type | Color AMOLED Screen (16.7M) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.43 inches, 2400 x 1080 pixels, 60 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 409 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 90.8% |
| Glass Type | DT Pro 2.5D Glass |
| Features | COG Screen Sealing Process |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.1 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Magnetic Induction Sensor, Light Sensor, Proximity Sensor, Acceleration Sensor, Gyro-meter, Compass |
| Extra Features | Dual-mic Nosie Cancellation, Night Shiled, DC Dimming, Step Tracker, Game Space, APP Market, Clone Phone, Theme Store, Phone Manager, Telephone Number Identification, Google Lens |
Camera
| Rear Camera | 64 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 8 MP ƒ/2.3 (Ultra Wide) 2 MP ƒ/2.4 (Macro) Macro |
| Camera Sensor | Samsung S5KGW3 |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Ultra Steady Video, Ultra Steady Max Video, Night Mode, Panoramic View, Expert, Timelapse, Portrait Mode, HDR, Ultra Wide, Ultra Macro, AI Beauty, Filter, Slow Motion, Bokeh Effect Control, AI Scene Enhancement, Movie Mode |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080P @ 30 fps FHD, 1080p @ 60 fps FHD, 720P @ 30 fps HD, 720p @ 60 fps HD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP ƒ/2.5 (Main) Punch Hole |
| Front Video Recording | 1080p |
Technical
| OS | Android v10 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 800U |
| CPU | 2.4 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | AAC, APE, FLAC, AMR, MID, MP3, OGG, WAV, WMA, OPUS |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4310 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 50W SuperDart Max Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














