




Truke Buds Liberty OWS True Wireless Earbuds
$17.31 • View Prices • By Truke
Truke Buds Liberty OWS True Wireless Earbuds price in United States starts from $17.31.
- Share
$17.31
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 16 mm Driver
Truke Buds Liberty OWS True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 16 mm Driver
General
| Brand | Truke |
| Model | Buds Liberty |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | Open Ear |
| Connectivity | Wireless |
| Designed For | Android, iOS, Windows |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, 40ms Low Latency, Multi Connectivity, LED Indicator |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 16 mm |
| Driver Type | Beryllium |
| Other Features | 360 Spatial Audio |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Type-C USB Cable, Warranty Card, User Manual, Additional Pair of Ear Tips |
Power Features
| Battery | Lithium Polymer |
| Battery Life | 60 hours (With Case) 12 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Truke Buds Liberty OWS True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Truke Buds Liberty OWS True Wireless Earbuds below. The current price is $1,599. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
2 Comments Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Truke Buds Liberty OWS True Wireless Earbuds vs Truke ResonanceX OWS True Wireless Earbuds
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3
Google Pixel Buds Pro 2 vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Samsung Galaxy Buds 3 Pro vs Samsung Galaxy Buds 4
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














