


Sennheiser HD 350BT Wireless Headphones
$53.05 • View Prices • By Sennheiser
Sennheiser HD 350BT Wireless Headphones price in United States starts from $53.05.
- Share
$53.05
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- On the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- 18 Hz (Min) - 22 kHz (Max) Frequency Response
- 32 mm Driver
Sennheiser HD 350BT Wireless Headphones Specs
- Headphone
- On the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- 18 Hz (Min) - 22 kHz (Max) Frequency Response
- 32 mm Driver
General
| Brand | Sennheiser |
| Model | HD 350BT |
| Design | Headphone |
| Type | On the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Weight | 238 g |
| Cord Length | 1.5 m |
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Controls | On/Off, Volume +/- |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | USB-C Charging, Multi Connectivity |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 28 ohm |
| Sensitivity | 108 dB (1 kHz/0 dBFS) |
| Frequency Response | 18 Hz (Min) - 22 kHz (Max) |
| Driver Unit | 32 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | 1 Headphone, USB-C Charging Cable, Quick Guide, Safety Guide |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery Capacity | 300 mAh |
| Battery | Lithium-Polymer Rechargeable |
| Battery Life | 30 hours |
| Charging Time | 2 hours |
Warranty
| Warranty | 2 years |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Wear and Tear Due to Usage |
| Warranty Service Type | Carry-in |
Sennheiser HD 350BT Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Sennheiser HD 350BT Wireless Headphones below. The current price is $4,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Sennheiser HD 350BT Wireless Headphones vs JBL Tune 770NC Wireless Headphones
Sennheiser HD 350BT Wireless Headphones vs Sony WH-CH520 Wireless Headphones
Sennheiser HD 350BT Wireless Headphones vs Realme TechLife Studio H1 Wireless Headphones
Sennheiser HD 350BT Wireless Headphones vs OneOdio Focus A5 Wireless Headphones
Sennheiser HD 350BT Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Sennheiser HD 350BT Wireless Headphones vs JLab JBuds Lux ANC Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












