






Sony WH-CH520 Wireless Headphones
$38 • View Prices • By Sony
Sony WH-CH520 Wireless Headphones is a Wireless On the Ear Headphone. It has a 30 mm driver. It offers up to 50 hours battery life. Notable features include Microphone and Voice Assistant.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Sony WH-CH520 Wireless Headphones price in United States is $38. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- On the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- 30 mm Driver
- 50 hours Battery Life
Sony WH-CH520 Wireless Headphones Specs
- Headphone
- On the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- 30 mm Driver
- 50 hours Battery Life
General
| Brand | Sony |
| Model | WH-CH520 |
| Design | Headphone |
| Type | On the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 147 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes, OK Google or Hey Siri |
| Controls | Volume Control |
| Additional Features | Quick Charging, Multipoint Connection, Digital Sound Enhancement Engine, Sound Connect App Compatible, Hands Free Calling, Fast Pair, Connect to your PC Easily with Swift Pair, 360 Reality Audio Compatible, Swivel Earcups Design, Buttons |
Sound Features
| Driver Unit | 30 mm |
Extra
| Sales Package | Headphones, USB Cable |
Power Features
| Battery | 3 min Charge = 1.5 Hours of Playtime, Lithium Battery |
| Battery Life | 50 hours |
Sony WH-CH520 Wireless Headphones Prices
18% (price dropped by $7 in one month)
Sony WH-CH520 Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Sony WH-CH520 Wireless Headphones below. The current price is $38. Over the past month, there has been a decrease of $7 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
JBL Tune Buds 2 True Wireless Earbuds vs Soundcore P41i True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
Samsung Galaxy Buds 3 Pro vs Samsung Galaxy Buds 4
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.






















