



Mivi Duopods Blaze True Wireless Earbuds
$7.37 • View Prices • By Mivi
Mivi Duopods Blaze True Wireless Earbuds price in United States starts from $7.37.
- Share
$7.37
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
Mivi Duopods Blaze True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
General
| Brand | Mivi |
| Model | Duopods Blaze |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, LED Battery Indicator, Type-C Charging, Multi Device Connectivity, HD Call Clarity, 50ms Low Latency |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Electroplated Driver |
| Environmental Noise Cancellation | Yes, AI-ENC |
Extra
| Sales Package | 1N Earbuds, 1N Charging Case, 1N Type C Charging Cable, 1N Quick Start Guide, 1N Warranty Registration |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 500 min of Playtime |
| Battery Life | 60 hours (With Case) 8.5 hours (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Mivi Duopods Blaze True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Mivi Duopods Blaze True Wireless Earbuds below. The current price is $699. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Mivi Duopods Blaze True Wireless Earbuds vs Mivi Duopods Storm True Wireless Earbuds
Mivi Duopods Blaze True Wireless Earbuds vs Mivi Duopods i2 True Wireless Earbuds
Mivi Duopods Blaze True Wireless Earbuds vs Mivi Duopods Horizon True Wireless Earbuds
Mivi Duopods Blaze True Wireless Earbuds vs Boult Audio Y1 True Wireless Earbuds
Mivi Duopods Blaze True Wireless Earbuds vs Mivi Duopods i6 True Wireless Earbuds
Mivi Duopods Blaze True Wireless Earbuds vs Mivi Duopods B1 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













