




JLab Epic Air Sport ANC 3 True Wireless Earbuds
$79.48 • View Prices • By JLab
JLab Epic Air Sport ANC 3 True Wireless Earbuds price in United States starts from $79.48.
- Share
$79.48
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- Wireless Charging
JLab Epic Air Sport ANC 3 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- Wireless Charging
General
| Brand | JLab |
| Model | Epic Air Sport ANC 3 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 79.76 x 33.53 x 58.67 mm |
| Weight | 94.2 g (With Case), 16.8 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP66 Water & Dust Resistance, EQ Sound mode, Type-C Charging, LED Indicator, Dual Device Pairing, Customize your sound + experience via JLab app |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 16 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dual Driver (Dynamic Driver + Knowles Balanced Armature) |
| Active Noise Cancellation | Yes, Hybrid ANC |
| Other Features | Built-in Lab Spatial Audio |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case with Integrated Type-C Cable, 3 Sets Gel Tips, User Manual |
| Other | Buds Dimension (25.4 x 35.05 x 50.8 mm) |
Power Features
| Power Input | DC 5V, 1A |
| Battery Capacity | 820 mAh (Case), 85 mAh Per Earbud |
| Battery | Fast Charge (10 min = 1h 50min) |
| Wireless Charging | Yes |
| Battery Life | 56 hours with Case (ANC Off) 12 hours (Earbuds with ANC Off) 40 hours with Case (ANC On) 9 hours (Earbuds with ANC On) |
| Charging Time | 2 hours (Case), 2 hours (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
JLab Epic Air Sport ANC 3 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of JLab Epic Air Sport ANC 3 True Wireless Earbuds below. The current price is $7,499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JLab Epic Air Sport ANC 3 True Wireless Earbuds vs JBL Endurance Peak 4 True Wireless Earbuds
JLab Epic Air Sport ANC 3 True Wireless Earbuds vs OnePlus Buds Pro 2 True Wireless Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Beats Studio Buds Plus TWS Earbuds vs Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM6 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














