
iQOO TWS Air 3 Pro True Wireless Earbuds
$26.11 • Coming Soon • By iQOO
iQOO TWS Air 3 Pro True Wireless Earbuds price in United States starts from $26.11.
- Share
This is an Upcoming Headphone And Earphone.
iQOO TWS Air 3 Pro True Wireless Earbuds is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
iQOO TWS Air 3 Pro True Wireless Earbuds is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
UPCOMING
iQOO TWS Air 3 Pro True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | iQOO |
| Model | TWS Air 3 Pro |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 3.8 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 6.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP54 Rated, 44ms Low Latency, Type-C Charging, LED Indicator, Find My Earbuds |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12 mm |
| Driver Type | PU+PET Composite diaphragm |
| Noise Reduction | AI Noise Cancellation |
| Active Noise Cancellation | Yes, 50dB |
| Other Features | Spatial Audio, Soundstage Adapt |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Charging Cable, User Manual |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 2 hour of Listening Time |
| Battery Life | 47 hours with Case (ANC Off) 9.5 hours (Earbuds with ANC Off) |
| Charging Time | 2 hours (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical damage |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

iQOO TWS Air 3 Pro True Wireless Earbuds vs iQOO TWS 2 True Wireless Earbuds
iQOO TWS Air 3 Pro True Wireless Earbuds vs Vivo TWS Air 3 True Wireless Earbuds
iQOO TWS Air 3 Pro True Wireless Earbuds vs iQOO TWS 1e True Wireless Earbuds

Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless Headphones
Soundcore P30i True Wireless Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











