



Acer Aspire 3 A311-45 UN.354SI.004 Laptop (Intel Celeron N4500/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11)
$353.77 • View Prices • By Acer
Acer Aspire 3 A311-45 UN.354SI.004 Laptop (Intel Celeron N4500/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11) price in United States starts from $353.77.
- Share
$353.77
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Celeron N4500
- Dual Core, 2 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 256 GB SSD
- Intel Integrated UHD
- 11.6 inches, 1366 x 768 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Acer Aspire 3 A311-45 UN.354SI.004 Laptop (Intel Celeron N4500… Specs
Group: $30,000 to $40,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Performance
- Thickness: 16.8 mmSlim
- 1 kgLightest
- 1 Year Warranty
Display
- 11.6 inchesSmallest
- 1366 x 768 pixelsBad
- ~ 135 PPILow
Performance
- Intel Celeron N4500
- 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores
- Dual Core, 2 Threads
- 4 MB Cache
- Intel Integrated UHD Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 256 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v4.2
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
Battery
- 38 Wh BatteryGood
Acer Aspire 3 A311-45 UN.354SI.004 Laptop (Intel Celeron N4500… Price History
You can check the price history of Acer Aspire 3 A311-45 UN.354SI.004 Laptop (Intel Celeron N4500/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11) below. The current price is $33,555. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo Legion 5i 83LY000LUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus TUF Gaming F16 FX607VU-SS53 Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Asus Vivobook 15 OLED M1505YA-ES74 Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Lenovo Legion 5 15AHP10 83M00001US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics)Acer Aspire 3 A311-45 UN.354SI.004 Laptop (Intel Celeron N4500… Full Specs
General
| Series | Aspire 3 |
| Model | A311-45, UUN.354SI.004 |
| Utility | Everyday Use, Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 277.3 x 193.3 x 16.8 mm |
| Weight | 1 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 11.6 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 135 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac Wireless LAN |
| Bluetooth | v4.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | 74-/75-/78-key Acer FineTip Keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Speakers | Two Built-in Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Celeron N4500 |
| Speed | 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 2 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Celeron |
| Model | N4500 |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen3 |
Battery
| Battery | 38 Wh Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













