


SONY ILCE-7C 24.2MP Mirrorless Camera (Body Only)
$1,351.16 • View Prices • By Sony
SONY ILCE-7C 24.2MP Mirrorless Camera (Body Only) price in United States starts from $1,351.16.
- Share
$1,351.16
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Mirrorless
- 24.2 MP Camera
- 4K Video Recording
- CMOS Sensor
- 2.8 in, 921.6k dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/4000 sec Max Shutter Speed
- Wi-Fi
- View Finder, External Flash
SONY ILCE-7C 24.2MP Mirrorless Camera (Body Only) Specs
- Mirrorless
- 24.2 MP Camera
- 4K Video Recording
- CMOS Sensor
- 2.8 in, 921.6k dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/4000 sec Max Shutter Speed
- Wi-Fi
- View Finder, External Flash
General
| Brand | Sony |
| Model | ILCE-7C/SQ IN5 |
| Type | Mirrorless |
| Sales Package | 1 Camera, Rechargeable Battery, AC Adaptor, Shoulder Strap, Body Cap, Accessory Shoe Cap, USB-A to USB-C Cable (USB 3.2) |
Design and Body
| Dimensions | 124 x 71 x 59 mm |
| Weight | 509 g |
Sensor
| Type | CMOS |
Lens
| Lens Mount | Sony E Mount |
| Auto Focus | Yes |
| Manual Focus | Yes |
Display & ViewFinder
| Display | LCD |
| Touch | Yes |
| Display Size | 2.8 in |
| Display Resolution | 921.6k dots |
| View Finder | Yes |
Photography Features
| Face Detection | Yes |
| Continous Shots | Yes |
| Self Timer | Yes |
| Inbuilt Flash | No |
| External Flash | Yes |
| Dust Reduction | Yes |
| Red Eye | Yes |
Exposure & Shutter
| ISO | Still Images: ISO 100-51200 (ISO Numbers up from ISO 50 to ISO 204800 Can Be Set as Expanded ISO Range), Auto (ISO 100-12800, Selectable Lower Limit and Upper Limit), Movies: ISO 100-51200 Equivalent (ISO Numbers up ISO 102400 Can Be Set as Expanded ISO Range), Auto (ISO 100-12800, Selectable Lower Limit and Upper Limit) |
| Shutter Type | Electronics Shutter |
| Max Shutter Speed | 1/4000 sec |
Image
| Camera Resolution | 24.2 MP |
| White Balancing | Auto, Daylight, Shade, Cloudy, Incandescent, Fluorescent, Flash, Underwater, Colour Temperature (2500 to 9900K) and Color Filter, Custom |
| Image Formats | RAW |
Video
| Video Recording | 4K |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| USB Port | USB Type-C |
Features
| Accessory Shoe | Yes |
| Tripod Socket | Yes |
Battery & Power
| Battery Type | Lithium |
Warranty
| Warranty | 2 years, 2 Years Warranty |
SONY ILCE-7C 24.2MP Mirrorless Camera (Body Only) Price History
You can check the price history of SONY ILCE-7C 24.2MP Mirrorless Camera (Body Only) below. The current price is $125,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

SONY ILCE-7C 24.2MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Canon EOS R6 Mark II 24MP Mirrorless Camera with RF 24-105mm F/4L IS USM Lens
Fujifilm X-T30 II 26MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera (Body Only)
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Sony a7R V Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7R VI Mirrorless Camera (Body Only)
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm LensDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












