



Polaroid Z340 Instant
$158.48 • Out Of Stock • By Polaroid
Polaroid Z340 Instant price in United States starts from $158.48.
- Share
This Camera is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$158.48
Search
Features
- Instant
- 14 MP Camera
- CCD Sensor
- 2.7 in, LCD Display
- 1/1500 sec Max Shutter Speed
- F3.5 Lens
- Li-ion Rechargeable Battery
- USB
OUT OF STOCK
Polaroid Z340 Instant Specs
- Instant
- 14 MP Camera
- CCD Sensor
- 2.7 in, LCD Display
- 1/1500 sec Max Shutter Speed
- F3.5 Lens
- Li-ion Rechargeable Battery
- USB
General
| Type | Instant |
| Model | Z340 |
Sensor
| Type | CCD |
Lens
| Focal Length | 35 mm Equivalent to 43 mm |
| Aperture | F3.5 |
| Digital Zoom | 5x |
Display & ViewFinder
| Display | Bright Color LCD |
| Touch | No |
| Display Size | 2.7 in |
Photography Features
| Metering | Mult-segment, Center Weighted, Spot |
| Macro Mode | Yes, 10.2 cm - 100 cm |
| Inbuilt Flash | Yes |
| Red Eye | Yes |
Exposure & Shutter
| ISO | ISO Auto, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400 |
| Max Shutter Speed | 1/1500 sec |
Image
| Camera Resolution | 14 MP |
| White Balancing | Auto, Preset: Fluorescent, Cloudy, Daylight, Tungsten Light, Custom |
| Image Formats | JPEG |
Video
| Video Recording | 720p |
| Video Formats | AVI |
Connectivity
| USB Port | USB 2.0 |
Battery & Power
| Battery Type | Li-ion Rechargeable Battery |
Warranty
| Warranty | 1 year, 1 year Polaroid India Warranty and Free Transit Insurance. |
| Warranty Covered | Body |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7 IV 33MP Mirrorless Camera (Body Only)
Sony a7R V Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7R VI Mirrorless Camera (Body Only)
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-T30 II 26MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera (Body Only)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













