


Panasonic CS/CU-XU12AKYF 1 Ton 5 Star 2023 Inverter Split AC
$357.41 • View Prices • By Panasonic
Panasonic CS/CU-XU12AKYF 1 Ton 5 Star 2023 Inverter Split AC price in United States starts from $357.41.
- Share
$357.41
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Split AC
- 1 Ton Capacity
- Hidden Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
- Auto Clean
Panasonic CS/CU-XU12AKYF 1 Ton 5 Star 2023 Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 1 Ton Capacity
- Hidden Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
- Auto Clean
General
| Country of Origin | India |
| Brand | Panasonic |
| Model | CS/CU-XU12AKYF |
| Type | Split |
| Panel Display | Hidden |
Design
| Dimensions | 96 (W) x 36 (H) x 27.6 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 78 (W) x 54.2 (H) x 28.8 (D) cm |
| Weight | 11 kg |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
| Outdoor Condensor Coil | Copper Condenser |
Modes
| Turbo Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Jet Cool | Yes |
| Dry Mode | Yes |
| Other Modes | Fan Mode, Auto Mode |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Other Filters | PM 2.5 Filter |
| Air Swing | 4-Way |
| Air Circulation | 477 CFM |
| Speed Setting | Yes |
| Air Flow Features | 4 Way Direction |
Technical
| Capacity | 1 Ton |
| Cooling capacity | 3.45 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Noise | 53 dB |
| Compressor | Rotary |
Power Features
| Star Rating | 5 |
| Inverter Technology | Yes |
| Voltage Required | AC 230 V |
| Annual Power Consumption | 523.98 Units |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Auto Clean | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Convenience Features | 7 in 1 Convertible Cooling, Wi-Fi Supported, AI Mode, One Touch Service |
Extra
| Additional Features | Matter MirAIe, Nanoe-G, AQI Sensor, SuperDyma, Shield Blu, Custom Sleep Profile |
| Sales Package | 1 x Indoor Unit and Outdoor Unit, 1 x Installation Kit, 1 x Remote Control, 1 x User Manual including Safety, 1 x Warranty Card, 1 x Quick Start Guide |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Warranty | 1 year Warranty on Product, 9 Years Warranty on Compressor, 5 Years Warranty on Super Dyma ODU Casing |
Panasonic CS/CU-XU12AKYF 1 Ton 5 Star 2023 Inverter Split AC Price History
You can check the price history of Panasonic CS/CU-XU12AKYF 1 Ton 5 Star 2023 Inverter Split AC below. The current price is $33,600. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Panasonic CS/CU-XU12AKYF 1 Ton 5 Star 2023 Inverter Split AC vs Panasonic CS/CU-NU12AKY5W 1 Ton 5 Star 2025 Inverter Split AC
Panasonic CS/CU-XU12AKYF 1 Ton 5 Star 2023 Inverter Split AC vs LG TS-Q13JNYE 1 Ton 4 Star 2024 Dual Inverter Split AC
Panasonic CS/CU-XU12AKYF 1 Ton 5 Star 2023 Inverter Split AC vs Panasonic CS/CU-NU12ZKY5W 1 Ton 5 Star Inverter Split AC
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Samsung Galaxy S21 Ultra
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy A53 5GDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












